Stačí uštipnutie komárom. Nenápadné ochorenie môže vášmu psovi spôsobiť smrť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Napadne pľúca či srdce a môže vášmu štvornohému miláčikovu spôsobiť smrť. Dirofilarióza je nenápadné ochorenie, ktoré slovenskí veterinári pred rokmi poznali len z kníh.

Parazit, ktorý ochorenie spôsobuje, sa na Slovensku dávnejšie nevyskytoval. V poslednej dekáde sa však dostal aj do našej oblasti. Veterinár Pavol Valašek vysvetľuje, že ho sem preniesli niektoré druhy komárov z južnej časti Európy.

Spočiatku išlo o podkožný typ ochorenia, ktorý je nepríjemný, no nie je smrteľný. Veterinár hovorí, že posledné roky bojujú s parazitom, ktorý sa usádza v cievach srdca a pľúc.

„Parazity sa uhniezdia v cievach a upchajú ich. Vytvárajú zhluky a pomaly, ale isto môžu u hostiteľa spôsobiť zlyhanie srdca až smrť,“ hovorí Valašek.

Prečítajte si tiež:

Nenápadné príznaky

Parazit rozvíja ochorenie v tele psa niekoľko rokov. Nástup príznakov je pomalý a nenápadný. Patrí medzi ne dýchavičnosť, menšia tolerancia záťaže a únava.

Veterinár upozorňuje, že problém nastáva najmä pri starších psoch: „Parazity spôsobujú problémy postupne a pomaly. Ak máme napríklad 8-ročnéeho psa s týmito príznakmi, povieme si, že nevládze preto, lebo je už starší.“

Príznaky by ste mali konzultovať s veterinárom. Diagnostika a liečba je efektívna, no platí, že ochorenie treba podchytiť čo najskôr.

Dirofilarióza sa môže preniesť aj na človeka, ale iba podkožná forma. „Samotný pes to preniesť nemôže, parazit potrebuje medzihostiteľa, teda komára,“ dodáva.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.