Nenávisť po atentáte na Roberta Fica enormne stúpla. Teraz máme jedinečnú možnosť niečo zmeniť (rozhovor)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Atentát na Roberta Fica. Situácia, aká nemá v histórii Slovenska obdobu. Odborníci hovoria, že politici naprieč celým politickým spektrom by mali zachovať chladnú hlavu. V opačnom prípade to bude mať na našu už aj tak rozdelenú spoločnosť veľmi negatívne dôsledky. Napriek tomu na sociálnych sieťach enormne stúpol počet nenávistných komentárov.

Nenávistné komentáre pribúdajú. Ich miera sa radikálne zvýšila po atentáte na premiéra Roberta Fica. Ako informuje elv.ai, ktorý sa zameriava na boj proti nenávisti v online priestore, množstvo takýchto príspevkov na sociálnej sieti po útoku stúplo až o 60 percent.

Prečo sa to deje a aké sú možné riešenia, sme sa rozprávali s Jakubom Šusterom, spoluzakladateľom a CEO technologického startupu elv.ai.

Čomu pripisujte taký nárast hejtu po atentáte na Roberta Fica, a to aj napriek tomu, že väčšina politikov sa snažila upokojiť vášne?

Nárast hejtu môže byť pripisovaný viacerým faktorom. Sociálne siete a internetové diskusie často slúžia ako platformy pre vyjadrenie nefiltrovaných silných emócií a frustrácií, ľudia sa tu vyjadrujú explicitnejšie ako v reálnom živote, pretože cítia bezpečie a anonymitu online priestoru. Existujúce napätie v spoločnosti tak vyeskalovalo online, kde v nemoderovaných diskusiách nenávistní komentátori videli vyjadrenia podobne zmýšľajúcich ľudí, čo ich iba podporilo v ich názoroch a podnietilo zapojiť sa do nenávistných reťazových reakcií.

Polícia vyzvala médiá, aby vypli komentáre na sociálnych sieťach, čo drvivá väčšina rešpektovala. Napriek tomu hlásite obrovský nárast hejtu. Čo by sa dialo, keby takáto prosba neprišla?

Bola to úplne nová a bezprecedentná situácia. Rozumieme tomu však, ak by neprišla, pravdepodobne by sme videli ešte väčší nárast nenávistných prejavov a negatívnych reakcií v online diskusiách, ktoré by pretrvávali aj v týchto dňoch. Komentáre však nebudú vypnuté navždy, preto máme teraz jedinečnú príležitosť podniknúť praktické kroky.

Prečítajte si tiež:

​Vlna nenávisti sa zdvihla aj po vražde na Zámockej  

Bola takáto vlna hejtu aj po vražde na Zámockej alebo po vražde Jána a Martiny?

Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a po útoku na Zámockej ulici sa tiež vyskytli vlny silných emocionálnych reakcií, máme dostupné iba čiastkové dáta z teroristického útoku na Zámockej. V tom čase sme už trénovali prvé modely umelej inteligencie a videli sme, aj napriek takej ohavnej udalosti, nárast nenávisti voči LGBTI komunite. Začína sa nám presne reálne ukazovať, že nenávisť v reálnom svete spôsobuje nenávisť aj v online svete.

Slovensko je rajom pre hoaxy a dezinformácie. Viete povedať, čo by pomohlo urobiť na sociálnych sieťach, aby sme tento trend zvrátili?

Najdôležitejšie je zvýšenie mediálnej gramotnosti medzi obyvateľmi, aby ľudia dokázali rozlišovať medzi dôveryhodnými a falošnými informáciami. Sociálne siete môžu pomôcť implementovaním kvalitnejších algoritmov na identifikáciu a odstránenie dezinformačného obsahu a spolupracovať s faktografickými organizáciami na overovaní správ.

Dlho sa hovorí o zákaze diskusií, moderovaní diskusií alebo o diskusiách, kde vystupujú len overení používatelia. Je toto vôbec možné? Bola by to tá správna cesta?

Zavedenie moderovaných diskusií alebo obmedzenie na overených používateľov je technicky možné a niektoré platformy už takéto opatrenia prijímajú. No najväčšie sociálne siete na svojich platformách takéto bezpečnostné opatrenia stále nezaviedli a pravdepodobne ani tak skoro nezavedú, preto zodpovednosť stále zostáva na jednotlivých veľkých profiloch médií a verejných osôb, pod ktorými tieto diskusie prebiehajú. Moderáciu diskusií s transparentnými pravidlami vidíme zatiaľ ako jedinú cestu, ako tento problém riešiť na najväčších platformách, ktorá zároveň necháva možnosť vyjadriť sa všetkým.

Po atentáte na Roberta Fica už aj zahraničie začína vyzývať Metu, aby niečo robila s nenávistnými komentármi. Mala by, resp. urobí podľa vás niečo?

Meta by jednoznačne mala reagovať na výzvy na riešenie nenávistných komentárov, pretože takéto aktivity môžu mať vážne dôsledky pre spoločnosť. Meta postupne podniká menšie kroky na zlepšenie moderácie obsahu, potrebujeme však zavedenie prísnejších pravidiel pre nenávistné prejavy a spoluprácu s miestnymi autoritami a organizáciami občianskej spoločnosti na riešenie tohto problému. Je otázne, aké konkrétne opatrenia a v akom časovom horizonte budú zavedené.

Pozrite si aj reportáž o krokoch polície v súvislosti s komentármi (17. 5.):

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.