Nefalšujú iba peniaze či luxusný tovar, ale aj fľaše a plechovky. Množia sa prípady zneužívania zálohového systému

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Podvodníci už nefalšujú iba peniaze či luxusný tovar, ale už aj fľaše a plechovky. Množia sa prípady zneužívania zálohového systému. Polícia chytila rovno pri čine páchateľa, ktorý si nezálohované obaly upravoval tak, aby oklamal zálohomat. Správca i polícia však upozorňujú, že takéto podvody rýchlo odhalia.

Zálohový automat pred supermarketom v Komárne. Prichádza k nemu muž v kapucni s dvoma vrecami plechoviek a začína ich doň vhadzovať.

Zamestnanci obchodu už majú jeho trik odsledovaný, a preto zavolajú policajtov. Tí muža zadržia a potvrdzuje sa, že do zálohomatu vkladal falošné obaly. Išlo o plechovky z Maďarska, na ktoré nalepil čiarové kódy, zo zálohovaného obalu zo Slovenska. Prácne si ich nakopíroval a vytlačil na tlačiarni.

Susedné štáty totiž zálohový systém nemajú, a tak v kontajneroch vyhodené plechovky či PET fľaše sa stávajú v prihraniční lákavou komoditou pre špekulantov.

Správca zálohového systému však upozorňuje, že takéto pokusy sú trestné a navyše majú rafinované kontrolné mechanizmy, ako ich odhaliť.

Podozrivé je totiž už len to, keď zákazník vracia veľké množstvo obalov s rovnakým kódom. Polícia vyšetruje už viacero takýchto prípadov.

Prečítajte si tiež:

Fľaše zo zahraničia

Vybrali sme sa do Maďarska, kde zálohovaný systém nemajú, no napriek tomu sa nám podarilo kúpiť niekoľko nápojov s označením ako zálohované, a to je práve ďalší spôsob, ktorý využívajú podvodníci.

Niektorí zahraniční výrobcovia nápojov totiž používajú etikety rovnaké pre viacero krajín a zistilo sa, že veľa podnikateľov nakupuje tento tovar za hranicami a predáva ho potom na Slovensku.

Za každý jeden nápoj si potom obchodník účtuje 15 centov, ktoré mu idú do vrecka a v zálohovom systéme potom chýbajú. Vracia sa totiž viac obalov, ako ich je registrovaných.

V tomto smere správca spolupracuje s obchodnou inšpekciou, ktorej sa úspešne darí týchto špekulantov odhaľovať. Koncom marca inšpektori informovali, že skontrolovali 147 prevádzok, pričom nedostatky zistili takmer v každej piatej.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.