Údajná lekárska správa či občiansky preukaz páchateľa. Internetom sa šíria veci, ktoré by sa nemali

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vyšetrovanie atentátu na premiéra sa ešte len začalo a na sociálnych sieťach sa už šíria viaceré veci, ktoré by sa na verejnosť dostať nemali. Premiérova údajná lekárska správa, občiansky preukaz páchateľa či video, na ktorom útočníka spovedajú. Policajná inšpekcia každý z prípadov vyšetruje.

Vyšetrovanie atentátu na premiéra sa ešte len začalo a na sociálnych sieťach sa už šíria viaceré veci, ktoré by sa na verejnosť dostať nemali. Premiérova údajná lekárska správa, občiansky preukaz páchateľa či video, na ktorom útočníka spovedajú. Policajná inšpekcia každý z prípadov vyšetruje.

Prečítajte si tiež:

Údajná lekárska správa

Premiér ešte ani nebol z najhoršieho vonku a na sociálnych sieťach sa začala šíriť údajná lekárska správa s podrobným opisom jeho zdravotného stavu. Keďže išlo o odfotený monitor počítača, NCZI tvrdí, že nejde o bezpečnostné zlyhanie systému.

„Národné centrum zdravotníckych informácií ubezpečuje verejnosť, že údaje zo zdravotnej dokumentácie sú chránené komplexne, a to oddelene - zvlášť klinické a demografické údaje,“ povedala Alena Krčová, hovorkyňa NCZI. 

Riaditeľka nemocnice však tvrdí, že v tomto prípade nemožno hovoriť o úniku.

„Lebo na predmetnom dokumente nie je uvedené žiadne meno, priezvisko ani rodné číslo, ktoré by jasne smerovalo k nejakej indícii. My však postupujeme štandardne a preverujeme to. Nezainteresovaný môže len intuitívne vnímať, že sa rozprávame o nejakom konkrétnom pacientovi,“ uviedla Miriam Lapuníková, riaditeľka nemocnice v Banskej Bystrici. 

Prečítajte si tiež:

Občiansky preukaz útočníka

To sa však nedá povedať o odfotenom občianskom preukaze páchateľa, ktorý si takisto v internetovom priestore žije vlastným životom, a to bez akéhokoľvek šifrovania údajov. Okrem toho rieši policajná inšpekcia aj video, na ktorom po zatknutí niekto spovedá páchateľa.

„Mňa mrzí, že uniklo aj video, mňa mrzí, aj že unikla správa o zdravotnom stave premiéra. Chcem vám povedať, že v tejto veci koná inšpekcia,“ uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. 

„Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby začal trestné stíhanie pre trestný čin neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Zatiaľ nebola obvinená žiadna konkrétna osoba,“ povedala Andrea Dobiášová, hovorkyňa Úradu inšpekčnej služby. 

Podľa policajného prezidenta je však okruh ľudí jasný. „S páchateľom prišli do styku policajti. Momentálne pracujeme s touto najpravdepodobnejšou verziou, počkáme si na výsledky vyšetrovania,“ povedal Ľubomír Solák, prezident Policajného zboru. 

Generálny prokurátor preto vyzval na profesionálnu zdržanlivosť. „Je pochopiteľná snaha o maximálne informovanie verejnosti, je však tiež potrebné rešpektovať, že prípravné konanie trestné je konanie neverejné. Odmietam preto snahy o tzv. vyšetrovanie v priamom prenose,“ dodal Maroš Žilinka. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Atentát na Roberta Fica

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.