Nebyť riskantného manévru počas zásahu ochranky premiéra, mohlo sa to skončiť ešte horšie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Atentát na premiéra Slovenskej republiky zmení zrejme prácu bezpečnostných zložiek. Zásah ochranky bude ponaučením pre každého bodyguarda.

Ochrankári sú ústavným činiteľom neustále v pätách. Lenže pre prípad hrozieb musia byť obe strany pripravené, prípadne si roly otočiť. Tu musia politici poslúchať ochranku. Zisťovali sme, či vedia chránené osoby reagovať v prípade útoku.

Ochrankár nie je taxikár či nosič batožín. Aby sa ním stali, musia nielen zložiť skúšky, ale každoročne prejsť previerkou telesnej i streleckej zdatnosti. Nie každá chránená osoba si podľa bývalého ministra vnútra uvedomuje, čo ochranka vlastne znamená.

„Neviem, v akom je to štádiu teraz, ale presadzoval som to. Lebo aj v minulosti sa stavali k tej ochrane chránené osoby ako k limuzín servisu alebo ako k výhode, ale nie ako k službe, ktorú si majú vážiť aj rešpektovať,“ tvrdí exminister vnútra Roman Mikulec.

Ako zareagovať v prípade útoku, vyskúšal si to expremiér Eduard Heger. Testovali jeho reakcie pod paľbou alebo situáciu s nastraženou výbušninou. Výcvik by Roman Mikulec odporúčal každej chránenej osobe nielen najvyšším ústavným činiteľom.

Či členovia vlády majú takýto taktický tréning, nám nepovedali. Ministerstvo vnútra vraví, že táto informácia patrí medzi utajované skutočnosti.

Prečítajte si tiež:

Riskantný manéver zachraňoval situáciu

​Vyzeralo to ako chaotická záchrana, no nebyť vraj riskantného manévra, premiér by mal v sebe možno ďalšie náboje. Bývalý riaditeľ Úradu na ochranu ústavných činiteľov vyzdvihol prácu ochrankára, ktorý atentátnikovu zbraň namieril k zemi.

Na premiérovú ochranku sa valí kritika zo všetkých strán, od nezohratého tímu až po oneskorené reakcie. Bývalý šéf ochranky Peter Krajčírovič však hovorí, že ochrankár, ktorý išiel po zbrani, strhol dva výstrely k zemi. Sedem nábojov mal pritom atentátnik ešte stále v zásobníku.

Prečítajte si tiež:

Chyby, ktoré spravili ochrankári, ktorí nekryli premiéra, budú predmetom dôkladnej analýzy. Podľa exministra vnútra možno nezohratosť tímu súvisí aj s nedostatkom ľudí v ochranke.

Tento zásah bude ponaučením pre každého bodyguarda. Bezpečnostný analytik Lumír Nemec hovorí, že strelec ich zmiatol aj svojím výzorom a pokojným správaním.

Atentát na premiéra Slovenskej republiky zmení zrejme aj prácu bezpečnostných zložiek. Video, ktoré obletelo celý svet, budú rozoberať aj bodyguardi či tajné služby okolitých štátov.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Atentát na Roberta Fica

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.