Počet pacientov rapídne stúpa, čakanie sa predlžuje. Chýbajú nám aj klinickí logopédi

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Počet pacientov vo veľkom narastá, špecialisti nestíhajú a čakacie lehoty sa predlžujú. Klinickí logopédi nám chýbajú hlavne na východe Slovenska. Nepotrebujú ich však iba deti. Slovensko sa borí aj s nízkym záujmom o túto špecializáciu.

Jozef je po mozgovej príhode, mal poškodené rečové centrum. Odvtedy chodí ku klinickej logopedičke v Spišskej Novej Vsi.

„Na začiatku, keď som bol v nemocnici, tak som nevedel nič rozprávať,“ povedal nám Jozef.

Problém s termínmi

Termíny medzi sedeniami sa ale predlžujú. Najbližšie si dohodli až o tri mesiace.

„Sú veľmi dlhé čakacie doby. Od troch mesiacov do deväť, až do roka. Musí byť náhoda, keď sa nejaký termín uvoľní,“ uviedla klinická logopedička Mária Šišková.

Pacientov má veľa. Od konca roka jej pribudlo takmer 300. Predčasne narodené deti, deti s autizmom, ale aj také, s ktorými sa rodičia jednoducho málo rozprávajú. Dospelých pacientov je menej, no rapídne pribúdajú. Objavujú sa aj ťažkosti s prehĺtaním.

„Veľa stresu v živote, ponáhľame sa, nemáme čas na relax, a potom to končí rôznymi poškodeniami, úrazmi a náhlymi cievnymi mozgovými príhodami,“ dodala Mária Šišková.

„Poisťovňa určuje, koľkokrát ten pacient má navštíviť toho lekára, to by malo byť trošku ináč. Logopéd by si mal povedať, že ak mám pacienta s takou a takou diagnózou, tak minimálne toľkokrát za určité obdobie musí prísť, pretože potom je tá liečba vlastne neadekvátna,“ povedala prezidentka Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov Monika Trechová.

Prečítajte si tiež:

​Chýbajú najmä na východe

Na Slovensku máme okolo 200 klinických logopédov. Pre porovnanie, v susednom Česku je ich približne 900. Väčšina je pritom na západe, najmenej ich máme na východe. Problémom je, že sa klinická logopédia u nás študuje iba v Bratislave.

„By sme boli veľmi radi, keby sa to nejakým spôsobom vycentrovalo,“ poznamenala Trechová.

Vlani atestovali iba tri klinické logopedičky. Komora tiež poukazuje na to, že sa špecializačné štúdium príliš naťahuje, a to absolventov odrádza.

Zdroj: TV Markíza

„Majú osem aj viac rokov trvania tej špecializácie bez toho, aby ho nejako prerušovali. Ich skôr potom oslovuje oveľa ľahšia cesta, zamestnať sa v školstve a robiť len s malými detičkami a majú oveľa ľahšiu prácu ako s pacientom, či už dospelým, alebo po nejakých ťažkých úrazoch,“ dodala prezidentka Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov.

Univerzita už sľubuje zmeny.

„Tento rok reorganizujeme postgraduálne štúdium klinickej logopédie tak, aby ho od budúceho školského roku ukončil pravidelne každoročne väčší počet klinických logopédov,“ uvádza v stavisku Slovenská zdravotnícka univerzita.

Prečítajte si tiež:

​Ministerstvo to nateraz kriticky nevidí

Slovensko ale dlhodobo nemá optimálny počet logopédov. Rezort zdravotníctva to nateraz kriticky nevidí, keďže pracuje s ich celkovým počtom a nepriemeruje to podľa regiónov.

„Pri priemernom počte 250 pracovných dní v kalendárnom roku predstavuje vyťaženosť jednotlivých pracovísk menej ako päť návštev za deň, čo považujeme za únosný stav,“ uviedol hovorca ministerstva zdravotníctva Andrej Wallner.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.