Opatrenia nezabrali, rieka Slaná je stále znečistená. Toto je najväčším problémom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

​Problémy s riekou trvajú už viac ako dva roky. Nebezpečné látky vytekajú z uzavretej bane. Opatrenia, ktoré tam urobil štát, nepomohli.

Priezračnú vodu nevideli už dlhé mesiace. Rieka Slaná je stále plná nebezpečných kovov. Miestni rybári ako aj aktivisti sú už zúfalí a prosia o pomoc.

Situácia v týchto dňoch sa vďaka tomu, že je nízky prietok v rieke Slaná znovu zhoršuje. Voda v rieke sa opäť sfarbila do oranžova. Všetkým bolo jasné že sú v nej opäť nebezpečné látky. Napríklad železa je tam až 70-násobne viac ako je povolené.

„Množstvo arzénu je 2950 mikrogramov na liter, pričom maximálny limit už pre odpadové vody z ťažobného priemyslu je 500. Za dve sekundy vytečie kontaminovaná voda, ktorá obsahuje už smrteľnú dávku pre človeka,“ priblížil závažnosť znečistenia Tibor Varga, rybár a aktivista.

​Problémy s riekou trvajú už viac ako dva roky. Nebezpečné látky vytekajú z uzavretej bane. Štát tam už robil opatrenia no nepomohli.

„V júni 2022 sa podarilo odkloniť čas vody ktorá vtekala do bane tým sa znížilo znečistenie, ktoré vtekalo do rieky avšak ani toto opatrenie nie je postačujúce na to voda, ktorá vteká do rieky spĺňala limitné hodnoty,“ doplnil Varga.

Vláda aktivistov podľa ich slov už niekoľko krát upokojovala, že problém je vyriešený, situácia v rieke však dokazuje opak.

Prečítajte si tiež:

​Ministerstvo životného prostredia nám poslalo písomné stanovisko. Vraj podzemné a pitné vody znečistené nie sú a o opatreniach sa rokuje. Banské záchranné a zabezpečovacie práce zastrešuje rezort hospodárstva.

„Ministerstvo hospodárstva v krátkej dobe predloží na rokovanie vlády uznesenie s návrhom riešenia akútnych záchranných prác v banskej časti Nižnej Slanej, tak aby bolo obmedzené vtekanie banských vôd do hlbších obzorov bane ich kontaminácii a zároveň zvyšujúcemu vytekaniu na povrch a do rieky Slaná,“ uviedla hovorkyňa ministerstva hospodárstva Mária Pavlusík. Tieto práce majú ukončiť do konca roka.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.