Existuje za Neptúnom deviata planéta? Vedci prichádzajú so zaujímavou teóriou

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Za Neptúnom vraj môže existovať ďalšia, dosiaľ neobjavená planéta. Vedci prichádzajú s novými výpočtami, ktoré by vysvetľovali záhadné správanie sa tamojších objektov. Odporcovia tejto teórie však tvrdia, že všetko môže byť inak.

„Ich dráhy sa správajú trošku chaoticky, ich obeh okolo Slnka neodpovedá tomu, ako by mali obiehať podľa zákonov fyziky, ktoré máme,“ uviedol astrofyzik Štefan Parimucha.

Práve prítomnosť deviatej planéty by anomálie takzvaných transneptúnskych telies vysvetľovala.

„Ak by tento objekt existoval, je veľmi tmavý, bol by pozorovateľný tými najlepšími teleskopmi, ale to sú teleskopy, ktoré nedokážu preskenovať opakovane celú oblohu,“ vysvetlil astrofyzik Pavol Bobík.

Prečítajte si tiež:

Dáva to zmysel

Vedci sa najnovšie pustili do zložitých výpočtov a simulácií a zistili, že to, čo sa za Neptúnom deje, skutočne dáva zmysel, ak by tam bola ďalšia planéta.

„Brali do úvahy veľmi veľa rôznych faktorov. Jednak samotné Slnko, planéty, všetky okolité hviezdy a tiež vplyv našej galaxie,“ povedal Parimucha.

„Ak sú ich predpoklady správne, šanca, že deviata planéta tam je, je tri miliónkrát väčšia, ako to, že tam nie je,“ uviedol Bobík.

„V prípade, že tam planéta nebola, telesá sa správali úplne chaoticky a systém sa rozpadol,“ vysvetlil Parimucha.

Prečítajte si tiež:

Prepísala by učebnice

Teória je na stole už roky, stále je nepotvrdená. Podľa iných vedcov by celú záhadu objasnila aj teória zvaná MOND. Modifikovanou Newtonovou dynamikou napríklad vysvetľujeme rotáciu galaxií.

„Má to háčik, ak by MOND platil, znamená to, že temná hmota neexistuje, je jedným zo sv. grálov súčasnej vedy,“ povedal Bobík.

Po vyradení Pluta z našej planetárnej rodiny by objav ďalšej planéty prepísal učebnice. A k odpovedi na jej existenciu sme pri dnešnej technike stále bližšie.

„Ak tam tá planéta je, myslím si, že vo veľmi blízkej budúcnosti ju objavíme,“ dodal Parimucha.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.