P. Pellegrini: Okrúhly stôl s predsedami strán zrejme nebude. A. Danko mu ďakuje, že ustúpil

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Peter Pellegrini oznámil, že na okrúhly stôl politických strán zrejme ešte nedozrel čas. Zatiaľ čo Andrej Danko novozvolenému prezidentovi ďakuje, že ustúpil, SaS to vidí ako chybu. Progresívne Slovensko v stretnutie naďalej verí.

Po atentáte na premiéra Roberta Fica prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že spolu s novozvoleným prezidentom Petrom Pellegrinim pozvú do paláca lídrov všetkých parlamentných strán, aby spoločne upokojili situáciu v krajine.

„Účelom tohto stretnutia malo byť len jedno – pokúsiť sa dospieť k dohode na základných pravidlách slušného politického súboja a na to, aby sme vyzvali svojich voličov na zdržanlivosť a upokojenie a zároveň ostro odsúdili tento hrozný čin,“ uviedol Pellegrini v stanovisku.

Následne dodal, že na okrúhly stôl politických strán zrejme ešte nedozrel čas.

Prečítajte si tiež:

Možný iný termín

„Posledné dni a tlačové konferencie nám ukázali, že niektorí politici jednoducho nie sú schopní základnej sebareflexie ani po takejto tragédii,“ uviedol v stanovisku.

Podľa Pellegriniho doterajšie kroky, vyjadrenia a útoky niektorých politikov na nositeľov konkurenčných politických myšlienok „zásadne prispeli k napätiu v našej spoločnosti.“

Uviedol tiež, že stretnutie politických strán sa uskutoční „niekedy neskôr.“

Zástupcovia všetkých parlamentných strán podľa neho nie sú pripravení na vzájomné zmierenie. „Ale buďme naň teraz pripravení aspoň my všetci,“ dodal.

Ľudí vyzýva, aby skúsili prejaviť čo najviac rešpektu k inému názoru: „Prosím, nenechajte sa uniesť negatívnymi emóciami politického súboja, ktorého zjavne budeme svedkami tieto dni a nasledujúce týždne.“

Prečítajte si tiež:

A. Danko očakával, že stretnutie nebude

Predseda SNS Andrej Danko očakával, že utorkový okrúhly stôl lídrov politických strán nebude. Podľa neho nie je priestor niekoho obviňovať, ale ani hovoriť o generálnych gestách zmierenia. Zvolenému prezidentovi Petrovi Pellegrinimu poďakoval, že „cúvol.“ Povedal to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V Politike.

Podľa lídra KDH Milana Majerského treba zmierenie a upokojenie v krajine, hnutie bolo na okrúhly stôl pripravené. Obáva sa však, že politici budú situáciu eskalovať.

„Je falošné hovoriť o tom, že stretnutie v utorok by zmierilo spoločnosť,“ skonštatoval Danko.

Uznal však, že každý chce zmierenie. Pellegrinimu poďakoval, že ustúpil z iniciatívy okrúhleho stola a že Hlas-SD uznal, že takéto stretnutie je predčasné. S niektorými ľuďmi sa podľa neho debatovať nedá, čo považuje za problematické.

„Neverím v premenu niektorých ľudí,“ poznamenal. Je však vďačný, ak sa rodí slušná opozícia, s ktorou je možné diskutovať. S Igorom Matovičom si ale za jeden stôl sadnúť odmieta.

KDH je podľa Majerského pripravené rokovať s každým o hľadaní riešenia a cesty na upokojenie situácie a zmierenie v spoločnosti. Za základný predpoklad pokoja považuje vnútornú ochotu byť lepším, spomína tiež sebareflexiu.

Ako politici by mali krotiť svoj hnev, lebo aj to sa presúva do spoločnosti. Vyzýva na stavanie mostov, nie múrov. KDH bolo pripravené zúčastniť sa okrúhleho stola.

„Keď nezačneme od seba, nemôžeme očakávať, že spoločnosť zmení politikov," povedal Majerský.

Prečítajte si tiež:

SaS považuje to za chybu 

Strana SaS považuje možné zrušenie utorkového (21. 5.) okrúhleho stola politických strán v Prezidentskom paláci za chybu. TASR o tom informoval hovorca strany Ondrej Šprlák.

„Chceme byť súčinní pri vytvorení celospoločenského zmieru. Ak nechceme rozhádanú spoločnosť, rodiny či nevraživosť medzi susedmi, bez spoločnej komunikácie to nepôjde,“ uviedol predseda SaS Branislav Gröhling.

Ako dodal, po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je na politikoch, aby prinášali spoločnosti pokoj. Deje sa však podľa neho pravý opak.

„Niektorí politici nepochopili výzvu tejto napätej doby. Donekonečna rozdeľujú spoločnosť, chrlia nenávisť, osobné útoky či vulgarizmy. Takto sa z miesta nikdy nepohneme,“ skonštatoval.

Aj preto podľa neho SaS privítala iniciatívu spoločného rokovania lídrov politických strán, s ktorou prišli úradujúca hlava štátu Zuzana Čaputová a zvolený prezident Peter Pellegrini.

Prečítajte si tiež:

Predsedovi Progresívneho Slovenska Michalovi Šimečkovi je ľúto, že niektoré strany odmietajú okrúhly stôl organizovaný prezidentkou Zuzanou Čaputovou a jej zvoleným nástupcom Petrom Pellegrinim.

Hnutie túto iniciatívu víta a stále verí, že uspeje. TASR o tom informovala riaditeľka mediálneho oddelenia PS Alena Kuišová.

„Považujem za kľúčové, aby sme zastavili rastúcu vlnu nenávisti, napätia a nevraživosti - spoločným signálom, že hoci naše politické rozdiely a spory pretrvávajú, vieme politickú súťaž viesť normálne, kultúrne a bez nenávisti,“ uviedol Šimečka.

Mrzí ho, že viacerí politici, aj koalície, aj opozície, si akoby neuvedomovali vážnosť situácie a naďalej prilievajú olej do ohňa. „Kreslia obraz kolektívnej viny, akoby za atentát mohli médiá či opozícia, pričom vedia, že vinným je atentátnik, ktorý bol osamelým vlkom a dnes sedí vo väzbe. To je to posledné, čo teraz potrebujeme,“ dodal predseda PS.

Strelca, ktorý postrelil premiéra, vzal sudca do väzby. Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 18. 5. 2024: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Atentát na Roberta Fica

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.