Polícia už nevyšetruje Blahovo vyvesenie obrazu Che Guevaru. NAKA zastavila trestné stíhanie

Ľuboš Blaha
Ľuboš Blaha Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Národná kriminálna agentúra stopla trestné stíhanie Ľuboša Blahu. Polícia ho vyšetrovala za vyvesenie obrazu revolucionára Ernesta Che Guevaru vo svojej kancelárii v NR SR.

Prípadom podpredsedu parlamentu sa zaoberala NAKA, ktorá v ňom začala trestné stíhanie pre možný prejav sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Prečítajte si tiež:

Chcel prejaviť ľavicové presvedčenie

Ako informujú Aktuality.sk, koncom marca trestné stíhanie stopla. „Skutočnosť, že niekto zverejní podobizeň Ernesta Che Guevaru, ešte sama o sebe neznamená, že po všetkých stránkach napĺňa znaky niektorého trestného činu extrémizmu,“ píše sa v uznesení, ktoré má portál k dispozícii.

NAKA si v prípade nechala vypracovať aj znalecký posudok, podľa ktorého bol Che Guevara „rozporuplnou postavou, ktorá mala nielen kritikov, ale aj mnohých významných obdivovateľov“. 

Podľa vyšetrovateľa Blaha neprejavoval sympatie k totalitnému hnutiu, ale predpokladá, že podpredseda NR SR chcel takto prejaviť svoje ľavicové presvedčenie. 

Ľuboš Blaha krátko po vlaňajších parlamentných voľbách zverejnil video, na ktorom vo svojej kancelárii zvesil portrét prezidentky Zuzany Čaputovej a odstránil vlajku Európskej únie a nahradil ich podobizňou Ernesta Che Guevaru a slovenskou vlajkou.

Zmene vo výzdobe v kancelárii Ľuboša Blahu sme sa venovali aj v Televíznych novinách. Pozrite si reportáž z 2. 11. 2023:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.