Významné osobnosti a silné posolstvá. Bratislava zažila vedecký festival, aký tu ešte nebol

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Klimatická kríza nie je otázkou budúcnosti. Deje sa tu a teraz. Na zmenu však nie je neskoro. To je jedno z hlavných posolstiev, ktoré zaznelo na festivale Starmus.

Počas festivalu Starmus v Bratislave vystúpili najvýznamnejšie osobnosti svetovej vedy a umenia.

Prečítajte si tiež:

Veľkolepé vizuálne divadlo

Počas otvorenia festivalu zažilo hlavné mesto Slovenska veľkolepé vizuálne divadlo na koncerte priekopníka elektronickej hudby Jeana Michela Jarra.

Koncert v Bratislave sám opísal ako jeden z najvýznamnejších projektov jeho života. Podotkol, že je rád, že ho mohol uskutočniť v srdci Európy.

Na koncerte spolupracoval aj s lokálnymi hudobníkmi.

„No nestáva sa to každý deň, aby človek spolupracoval s takou hudobnou hviezdou. Bola to naozaj radosť, ale aj zodpovednosť,“ povedal člen Slovenského filharmonického zboru Peter Kollár.

Prečítajte si tiež:

Vzácne osobnosti

Prišli ľudia z mnohých krajín sveta. My sme narazili na fanúšikov zo Slovinska, Poľska a našli sme aj návštevníkov z Filipín.

„Včerajšok bol veľmi nebezpečný. Nikdy sme nič podobné neskúšali, na jednej strane to milujem a na druhej nenávidím. Je to fakt veľký stres. Takéto momenty sú však vzácne, nezažijete to nikde inde, len na Starmuse,“ skonštatoval po koncerte legendárny gitarista skupiny Queen Brian May, ktorý je zároveň spoluzakladateľom Starmusu a astrofyzikom.

Hlavnou hviezdou festivalu bola Jane Goodall, známa britská primatologička, ktorá polovicu svojho života strávila medzi primátmi. Dnes cestuje po svete a robí osvetu o ochrane životného prostredia. 

„Každý jeden z nás má vplyv na našu planétu každý jeden deň. My, šťastlivci, si môžeme vybrať, aký bude náš vplyv. Tí, ktorí žijú v chudobe, si nemôžu vyberať, musia len prežiť,“ povedala významná biologička.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.