SIS vraj prekazila na Slovensku útok, aký zažili len nedávno v susednom Česku na Karlovej univerzite

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

SIS vraj prekazila na Slovensku útok, aký zažili len nedávno v susednom Česku na Karlovej univerzite. S touto informáciou prišiel cez víkend námestník riaditeľa SIS poverený výkonom právomocí riaditeľa SIS Pavol Gašpar. Polícia či prokuratúra však o zadržanom páchateľovi informácie nemá.

Atentát z decembra minulého roka podľa Pavla Gašpara inšpiroval ľudí aj na Slovensku. Spomínal ho v súvislosti s novodobým fenoménom, ktorý naberá na obrátkach, a volá sa militantný akceleracionizmus.

„Tento atentát následne inšpiroval ďalších páchateľov aj na území Slovenskej republiky, ktorí sa na podobný akt pripravovali aj na našom území. Toto sa nám aj v spolupráci s ministerstvom vnútra podarilo eliminovať a páchateľa úspešne zadržať,“ uviedol v tejto súvislosti Pavol Gašpar.

Zaujímalo nás preto, kto, kedy a kde skončil za mrežami.

Prečítajte si tiež:

Polícia ani prokuratúra informácie nemajú

Kto sa teda chystal napodobniť českého teroristu aj na Slovensku? SIS bližšie prípad nešpecifikovala a dodala, že všetko, čo bolo možné povedať, odznelo z úst Pavla Gašpara.

„Akékoľvek ďalšie informácie sú utajovanými skutočnosťami, ktorých zverejneniu bráni existencia zákonnej prekážky, preto nie je možné ich poskytnúť verejnosti. V súvislosti s vašimi ďalšími otázkami dodávame, že Slovenská informačná služba nie je orgánom činným v trestnom konaní,“ uviedla Slovenská informačná služba v stanovisku. 

Pýtali sme sa preto polície a prokuratúry.

Z polície nám povedali, že NAKA takýto prípad neeviduje.

Rovnako reagovala aj generálna prokuratúra. „Na základe uvedeného nie je možné v evidencii prokuratúry vyhľadať a potvrdiť túto informáciu,“ odpovedali.

Prečítajte si tiež:

Prípad spred niekoľkých týždňov

Otázne teda je, či námestník riaditeľa SIS poverený výkonom právomocí riaditeľa SIS myslel prípad spred pár týždňov, ktorý sa podľa našich zistení stal na Univerzite Komenského v Bratislave. Práve tam totiž zadržali muža v súvislosti s vyhrážkami. 

Incident, ktorý sa len nedávno stal na našej najväčšej a najstaršej univerzite, rektorát nechcel komentovať.

V tomto prípade neskončil muž v policajnej cele, ale na psychiatrickom oddelení. Či myslel Pavol Gašpar tento prípad, však s istotou nechce povedať nikto.  

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.