Neďaleko slovenských hraníc varujú pred inváziou komárov. Aj na našom území badáme netypický jav

Komár - ilustračná snímka
Komár - ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

V blízkosti slovenských hraníc varujú pred vlnou nebezpečného druhu komára. Odborníčka vraví, že aj v našich zemepisných šírkach sme svedkami netradičného javu.

Neďaleko hraníc so Slovenskom sa premnožili tzv. kalamitné komáre. Odborníci v Česku totiž informovali o nástupe tohto druhu v okolí mesta Břeclav na Južnej Morave, v susedstve regiónu Záhorie.

Podľa výskumníčky Slovenskej akadémie vied (SAV) Viktórie Čabanovej Slovensku aktuálne bezprostredné riziko nástupom týchto komárov nehrozí.

„Ide o komáre, ktoré nezalietavajú ďaleko, lietajú len v okruhu asi 500 metrov od miesta, kde sa vyliahnu,“ povedala na úvod pre TVNOVINY.sk.

Čabanová však varuje, že zrejme už čoskoro sa začneme stretávať s týmto nepríjemným hmyzom.

„Súčasné daždivé dni a následné prudké oteplenie je pre ne ideálnou kombináciou. Oteplením sa im totiž skracuje doba vývinu z vajíčka až po dospelého jedinca.“

Prečítajte si tiež:

Sezóna začína skôr

Dodáva, že na základe toho je vysoko pravdepodobné, že nástup sezóny komárov príde skôr, než obvykle.

„Hlavná sezóna začínala v lete, v júni či v júli, následne bolo veľmi sucho a ich počet opäť vzrástol v septembri. Teraz je však už situácia, ktorá inokedy býva až v júli,“ približuje odborníčka s dôvetkom, že toto platí prakticky v rámci celého Slovenska.

Podľa nej nateraz kalamita komárov nehrozí, no všetko sa môže zmeniť v priebehu len pár dní. „Doslova ich záplava nastane, ak prídu záplavy či sa budú vylievať rieky z koryta a potom teploty vystúpia až do 30 stupňov Celzia.“

Čabanová podčiarkuje, že pozor si musíme dať najmä na jeden domový druh tohto nežiaduceho spoločníka.

„Komár piskľavý prenáša západonílsky vírus, a vďaka súčasným klimatickým podmienkam môže prenos vírusu začať skôr. Ľudia si ho často chovajú na záhradách, v nádržiach na vodu, ktorá sa dlhší čas nevymení. Toto sú pre neho ideálne liahniská.“

Prečítajte si tiež:

Nebezpečný je aj iný druh

Čabanová však dvíha varovný prst aj pred ďalším druhom.

„Na našom území sme už zaznamenali ázijského tigrovaného komára, ktorý je inváznym druhom. Vďaka miernejším zimám tu vie prezimovať a množiť sa v odpadkoch či v nádobkách,“ vysvetlila.

Ako na záver priblížila, komáre sú ohrozením pre ľudí najmä z dôvodu, že môžu prenášať aj iné choroby, ako spomenutý západonílsky vírus.

„Ide najmä o parazitického červa rodu dirofilaria, ktorý spôsobuje infekcie aj u ľudí,“ uzavrela.

Pozrite si archívnu reportáž o nebezpečnom ázijskom komárovi:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.