Mlieko niekto miluje, inému nevyhovuje. Zisťovali sme, ako je to s intoleranciou na laktózu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Piť či nepiť mlieko? Pre niekoho je to bežné, no iným vôbec nevyhovuje. Na Medzinárodný deň mlieka sme zisťovali, ako je to s mliečnou alergiou a intoleranciou na laktózu.

S mliekom sa stretávame už od narodenia. S materským a neskôr aj s tým živočíšnym. Najmä za socializmu boli v školách známe takzvané mliečne desiate. A aj dnes je mlieko súčasťou školského jedálnička.

Deti ho milujú, no nie každý ho môže.

„Ja som toho názoru, že alergia na mlieko a bielkovinu kravského mlieka, ako aj intolerancia laktózy, tu boli aj v minulosti, len diagnostické testy na zistenie neboli také prístupné, ako sú v dnešnej dobe,“ uviedla lekárka Marcela Tuhárska. 

Prečítajte si tiež:

Mlieka je dostatok

„Mlieko je veľmi zdravá vec, len musíme učiť piť mlieko deti odmalička,“ to je zasa názor rakúskeho podnikateľa Daniela Frauenschuha, predsedu predstavenstva Poľno Vtáčnik. 

Ten chová dobytok na Hornej Nitre. Denne vydoja 30-tisíc litrov mlieka. No kedysi to vraj bolo viac. „Trápiš sa s ľuďmi, nemáš ľudí, nechcú robiť so zvieratami, je to ťažká robota. Niekedy neprídu do roboty, sú opití,“ opísal podnikateľ.

Na Slovensku je však mlieka tento rok dostatok a zvýšil sa aj záujem o mliečne výrobky. „Mlieko a mliečne výrobky poklesli v cene a dostali sa späť na úroveň, ktorá tu bola pred dvoma rokmi, čiže tí ľudia kupujú výrobkov viac,“ uviedol Marián Šolty, podpredseda SPPK. 

Lekári sa zhodujú, že mlieko nie je pre každého. A keďže sami najlepšie vieme, ako reaguje naše telo, je len na nás, čo mu dáme.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.