Sexuálne vydieranie detí na internete rapídne stúpa. Každé dieťa môže byť obeťou, tvrdí odborník

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sexuálne vydieranie detí patrí k najrýchlejšie rastúcim trestným činom. Predátori nadväzujú kontakt s obeťou za účelom získania intímnych fotografií. Ako deti na internete chrániť, prezradil bývalý vyšetrovateľ a šéf OZ Ochráň ma Roman Abrahám.

Občianske združenie Ochráň ma zaznamenalo na Slovensku enormný nárast sexuálneho vydierania detí. Roman Abrahám tento trend pripisuje slabej edukácii o bezpečnosti na internete. 

„Dieťa je na internete veľmi otvorené, poskytuje o sebe súkromné informácie, čím si predátor nadväzuje kontakt, vzťah a dieťa mu začne dôverovať natoľko, že mu postupne posiela intímne fotografie,“ vysvetľuje Abrahám. Predátor vo väčšine klame a vystupuje ako rovesník maloletej osoby.

Prečítajte si tiež:

Osamelosť či šikana 

Podľa bývalého vyšetrovateľa dochádza k týmto prípadom najmä vtedy, keď sa dieťa cíti osamotené alebo je obeťou šikany. Faktorov však môže byť oveľa viac a nedajú sa predvídať. 

„Každé dieťa môže byť obeťou, pokiaľ má internetové pripojenie, mobil a pokiaľ nie je kontrolované rodičmi,“ poznamenal Abrahám. 

Najohrozenejšou skupinou sú deti vo veku 10 rokov, kedy sa začína vyvíjať ich sexualita. Istú úlohu zohráva aj zvedavosť.

Prečítajte si tiež:

Kľúčová je komunikácia 

Odborník odporúča rodičom nainštalovať ochranné aplikácie, ktoré dozerajú na činnosť dieťaťa na internete. Aj napriek tomu je však kľúčová komunikácia. Rodičia by mali dieťa upozorniť na potencionálne riziko daného nebezpečenstva. 

Do určitého veku je vhodná aj kontrola správ, kým to dieťa nevníma ako zásah do súkromia. 

Na záver Abrahám pripomína aj základné pravidlá ochrany na sociálnych sieťach - mať súkromný profil a nepotvrdzovať žiadosti od neznámych ľudí.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.