Pre úniky zo zdravotnej dokumentácie Roberta Fica je vedené trestné stíhanie

Údajná lekárska správa o zdravotnom stave premiéra Roberta Fica.
Údajná lekárska správa o zdravotnom stave premiéra Roberta Fica. Zdroj: TV Markíza

Oznámil to generálny prokurátor Maroš Žilinka. Lekárska správa o zdravotnom stave Roberta Fica kolovala na sociálnych sieťach.

Prokuratúra vedie trestné stíhanie pre únik a zverejnenie údajov zo zdravotnej dokumentácie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) po atentáte. Generálny prokurátor Maroš Žilinka o tom informoval na sociálnej sieti.

Žilinka priblížil, že od 17. mája je na základe pokynu okresného prokurátora Banská Bystrica vedené trestné stíhanie pre prečin neoprávneného nakladania s osobnými údajmi.

Údajná lekárska správa

Premiér ešte ani nebol z najhoršieho vonku a na sociálnych sieťach sa začala šíriť údajná lekárska správa s podrobným opisom jeho zdravotného stavu. Keďže išlo o odfotený monitor počítača, NCZI tvrdí, že nejde o bezpečnostné zlyhanie systému.

„Národné centrum zdravotníckych informácií ubezpečuje verejnosť, že údaje zo zdravotnej dokumentácie sú chránené komplexne, a to oddelene - zvlášť klinické a demografické údaje,“ povedala Alena Krčová, hovorkyňa NCZI.

Prečítajte si tiež:

​Riaditeľka nemocnice však tvrdí, že v tomto prípade nemožno hovoriť o úniku.

„Lebo na predmetnom dokumente nie je uvedené žiadne meno, priezvisko ani rodné číslo, ktoré by jasne smerovalo k nejakej indícii. My však postupujeme štandardne a preverujeme to. Nezainteresovaný môže len intuitívne vnímať, že sa rozprávame o nejakom konkrétnom pacientovi,“ uviedla Miriam Lapuníková, riaditeľka nemocnice v Banskej Bystrici.

Video s útočníkom aj jeho občiansky preukaz

​Na sociálnych sieťach sa okrem lekárskej správy šírilo aj video, na ktorom útočníka spovedajú alebo jeho občiansky preukaz.

„Mňa mrzí, že uniklo aj video, mňa mrzí, aj že unikla správa o zdravotnom stave premiéra. Chcem vám povedať, že v tejto veci koná inšpekcia,“ uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. 

Prečítajte si tiež:

Hamran: Uniknuté video s atentátnikom mal nakrútiť príslušník úradu pre ochranu ústavných činiteľov

​Podľa bývalého policajného prezidenta Štefana Hamrana polícia pozná meno človeka, ktorý natočil video s Jurajom Cintulom. Má ísť o príslušníka Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR.

„Video mal posunúť svojim nadriadeným. Tak sa nečudujem, že také video mohlo uniknúť,“ vyhlásil Hamran. Podľa jeho informácií mala NAKA zakročiť proti danému človeku, zaistiť jeho mobilný telefón a odstúpiť to Úradu inšpekčnej služby, aby sa zaoberala konkrétnym únikom.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín zo 17. 5. 2024 o úniku citlivých informácií:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Atentát na Roberta Fica

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.