Generálny prokurátor: Pracujeme so všetkými vyšetrovacími verziami v prípade atentátu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok po rokovaní bezpečnostnej rady informoval, že v súčasnosti polícia vyšetruje 48 prípadov schvaľovania trestného činu, nenávistných prejavov a vyhrážania politickým predstaviteľom, koaličným ako aj opozičným.

Po minulotýždňovom atentáte na premiéra Roberta Fica zasadala v stredu (22. 5.) bezpečnostná rada štátu. 

Zúčastnil sa na nej aj generálny prokurátor Maroš Žilinka.

„To, že som sa dnes zúčastnil mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky, je výrazom mimoriadnosti situácie, v ktorej sa Slovenská republika nachádza,“ uviedol v úvode generálny prokurátor.

„Všetky štátne orgány, ktoré zodpovedajú za bezpečnosť v tejto krajine, si plne uvedomujú situáciu, v akej sa nachádzame a plne poznajú svoje kompetencie, tieto kompetencie aj uplatňujú a uplatňovať aj budú tak, aby sa občania Slovenskej republiky cítili bezpečne,“ spresnil generálny prokurátor.

Prečítajte si tiež:

​Naďalej pracujú so všetkými vyšetrovacími verziami

Orgány činné v trestnom konaní podľa neho robia všetky potrebné úkony k tomu, aby bol skutok v rozumnom čase a zákonným spôsobom náležite objasnený. Aby sa aj verejnosť dozvedela o všetkých okolnostiach aj dôvodoch tohto skutku. „A v konečnom dôsledku, aby bol páchateľ, ak mu bude preukázaná vina, aj spravodlivo potrestaný,“ informoval Žilinka.

Skutok nie je kvalifikovaný ako teroristický čin, to sa však podľa generálneho prokurátora môže zmeniť. „Ani táto právna kvalifikácia do budúcnosti nie je vylúčená,“ vysvetlil generálny prokurátor.

„Dnes sme v prvopočiatku vyšetrovania, práve preto je dôležitá tá zdržanlivosť, odstrániť akékoľvek špekulácie, hypotézy. Vyšetrovatelia a prokurátori pracujú so všetkými do úvahy prichádzajúcimi vyšetrovacími verziami, vôbec sa nesústredíme len na jednu alebo na dve,“ spresnil Žilinka.

Pozrite si záznam z tlačovej konferencie:

Polícia aktuálne rieši 48 prípadov nenávistných prejavov i vyhrážok

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) informoval, že polícia aktuálne rieši 48 prípadov, ktoré sa týkajú schvaľovania trestného činu, nenávistných prejavov a vyhrážania sa politickým predstaviteľom, koaličným ako aj opozičným.

„Je vysoký predpoklad, že to číslo realizovaných prípadov sa na konci dňa môže až zdvojnásobiť,“ upozornil Šutaj Eštok.

Viacerým ústavným činiteľom bola poskytnutá osobná ochrana. 

V prípade potreby sa bude poskytovať aj tlačidlo, ktoré umožňuje v prípade rizika vyslať signál polícii.

„Prosím všetkých občanov SR, aby si uvedomili vážnosť situácie a razantný a tvrdý postup polície, ktorý bude v tomto prípade aplikovaný,“ povedal minister.

Prečítajte si tiež:

​Opatrenia na zvýšenie ochrany ústavných činiteľov

V krátkom čase by mal byť predložený návrh opatrení na zvýšenie ochrany ústavných činiteľov, ale aj štátu ako takého, uviedol minister vnútra. Parlament by ich mohol schvaľovať na mimoriadnej schôdzi. Vicepremiér Robert Kaliňák (Smer-SD) doplnil, že prvé návrhy budú posudzovať na budúcotýždňovej bezpečnostnej rade.

„Pôjde o súbor legislatívnych aj technických opatrení,“ načrtol Šutaj Eštok. Ako doplnil, v prvom rade chcú garantovať bezpečnosť obyvateľov SR.

Nenávistné prejavy, pokiaľ nepresahujú mieru výzvy na fyzické násilie, by sa podľa Kaliňáka mohli riešiť zvýšenými pokutami a zrýchleným konaním. Poznamenal, že legislatívne návrhy sa budú prijímať v celospoločenskej diskusii.

Pracovná skupina

Pracovná skupina pod vedením Úradu vlády SR bude zbierať všetky návrhy od jednotlivých rezortov. Ako načrtol, malo by ísť o opatrenia v technickej sfére. Informoval tiež o snahe opätovne prepojiť databázy všetkých bezpečnostných zložiek. „Čo bolo z nepochopiteľných príčin v minulom období zrušené,“ podotkol.

K aktuálnej bezpečnostnej situácii zasadalo v utorok (21. 5.) aj Národné bezpečnostné analytické centrum (NBAC). Ako informoval Šutaj Eštok, stupeň teroristického ohrozenia zostáva rovnaký.

Námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) poverený výkonom právomocí riaditeľa SIS Pavol Gašpar priblížil, že SIS spolu s Vojenským spravodajstvom poskytuje spravodajskú podporu polícii aj ďalším rezortom. Zameraná je najmä na vyšetrovanie atentátu na premiéra Roberta Fica, na monitorovanie nenávistných prejavov predovšetkým v online priestore a oblasť bezpečnosti chránených a iných ohrozených osôb.

Hrozba v nemocniciach

Gašpar informoval aj o prijatí konkrétnych opatrení v súvislosti s možnou hrozbou nahlásených nástražných výbušných systémov v nemocniciach. Na ministerstve zdravotníctva mal vzniknúť krízový štáb a o prípadnom postupe bol informovaný aj personál nemocníc.

Vymazanie páchateľovho účtu

V súvislosti s vyšetrovaním atentátu šéf SIS potvrdil, že vymazanie páchateľovho účtu spoločnosťou Meta nemá žiadny súvis so zásahom do konta útočníka po atentáte, o ktorom informovali ako o jednej z indícií, že nemuselo ísť o osamelého vlka. „Ide o to medziobdobie medzi úkonom, ktorý vykonala spoločnosť Meta a samotným atentátom. Je medzi tým zásadný rozdiel,“ dodal vicepremiér Robert Kaliňák.

Pozrite si záznam z brífingu po rokovaní bezpečnostnej rady. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštoj sa vyjadruje k aktuálnej bezpečnostnej situácii na Slovensku:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.