Po atentáte na Fica vzrástol hnev na internete až o 50 percent, ukázala analýza

Po atentáte na Fica vzrástol hnev na internete až o 50 percent, ukázala analýza
Premiér Fico sa víta s miestnymi obyvateľmi počas príchodu na výjazdové rokovanie vlády v Handlovej. Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Startup elv.ai analyzovala viac ako 600-tisíc komentárov z viac ako 60 profilov médií a verejných inštitúcií na Slovensku. Približne 30 tisíc z toho boli komentáre, ktoré vznikli pod príspevkami o atentáte na premiéra. Zvyšné komentáre boli zozbierané v období medzi 1.5. až 17.5.

Úroveň hnevu bola komentároch po atentáte na premiéra Roberta Fica vyššia o 52,75 percenta ako mesačný priemer. Úzkosť taktiež narástla o 49,6 percenta. 

Prečítajte si tiež:

Hnev a úzkosť sú spojené s politikou

Pozitivita spadla o 30,90 percenta oproti priemeru sledovaného obdobia. 

„Dlhodobo sledujeme, ako spoločenské udalosti ovplyvňujú náš online diskurz. Zvýšená úroveň hnevu, úzkosti a neistoty je podľa našich meraní často spájaná práve s politickými udalosťami. Aj napriek tomu vidíme dramatické zvýšenie negatívnych emócií, ktoré otriasli našim online priestorom,” hovorí CEO spoločnosti elv.ai Jakub Šuster.

Pokračuje, že boj proti nenávistným komentárom nie je len o ich odstraňovaní. „Musíme sa snažiť pochopiť, čo ľudia cítia a akým spôsobom na nich dané informácie vplývajú. Zaviedli sme preto do našich služieb rozšírený monitoring ľudských emócií, ktorý nám toto pomáha pochopiť,“ vysvetlil Šuster.

Prečítajte si tiež:

Hnev nemusí signalizovať násilie

Na funkcii analýze emócií spolupracovali so spoločnosťou CulturePulse. Technológia CulturePulse sa zameriava sa viac ako 90 dimenzií ľudskej psychológie a kultúry vrátane morálky, konfliktov a sociálnych tém.

„Na základe mojich skúseností s monitorovaním sociálnych konfliktov by sme nemali predpokladať, že zvýšený hnev nevyhnutne signalizuje ďalšie násilie. Varovným signálom násilia je zvyčajne, keď v interakciách dominuje úzkosť. Ľudia sa hnevajú ako reakcia na niečo v minulosti, nehnevajú sa na niečo, čo sa ešte nestalo. Ľudia však konajú, keď sú znepokojení a sú presvedčení, že sa v budúcnosti môže stať niečo zlé,“ dodal CEO spoločnosti CulturePulse Justin E. Lane.

Sú strašiakom mnohých rodičov. Sociálne siete môžu ubližovať. Kontrolovať na ne svoje deti nie je jednoduché. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Internet

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.