Jahodoviská musia zatvárať brány. Počasie samozberu v posledných dňoch nepraje

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Samozber jahôd sa začal s veľkou pompou, no viaceré jahodoviská museli bránu zatvoriť. Počasie zberu jahôd akosi nepraje. Smutní sú samozberači aj ovocinári.

Na Slovensku máme viac než 40 jahodovísk. Milan Broškovič, ovocinár z Dvorov nad Žitavou, hovorí, že svoje brány pre samozber otvorili 11. mája. Odvtedy boli otvorení iba štyrikrát. 

„Skoro každý druhý zákazník sa pýta, kedy bude samozber. Každé ráno im hovoríme, zavolajte, informujte sa, lebo počasie neovplyvníme,“ vraví predavačka v ovocnom sade Tünde Dikanová.

Prečítajte si tiež:

Blato a nedozreté jahody

Aj v čase nášho príchodu pršalo. Neskôr dážď ustál, no zbierať jahody v blate a hlavne nedozreté by veľký zmysel nemalo. Ak je to možné, zamestnanci zbierajú jahody aspoň na predaj. „Dnes sa dalo rýchlo nazbierať, ale samozber neviem pustiť,“ hovorí Tünde Dikanová.

Denne predajú v podnikovej predajni približne 20 veľkých debničiek. A to aj napriek tomu, že je cena 2,5-násobne vyššia ako pri samozbere.

„Ceny nazbieraných jahôd pozostávajú hlavne z výrobnej zložky, čo je všetka tá starostlivosť počas celého roka,“ priblížil ovocinár Milan Broškovič.

Druhým veľkým nákladom je mzda pre brigádnikov. Ovocinár vysvetľuje, že je dôležité, aby jahody neboli potlačené alebo rozpučené a aby sa nezbierali nezrelé kusy. „Tým pádom to ide pomalšie, takže aj hodinová sadzba je vyššia, pretože to trvá dlhšie,“ konštatuje.

Jahôd je však na poliach stále dosť. Ten, kto chce ušetriť, musí počkať na slnečné lúče.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.