Nové zistenia v prípade výbuchu poslanca Mareka Rakovského: Polícia má niekoľko tromfov

Rakovskému vybuchla pod autom bomba.
Rakovskému vybuchla pod autom bomba. Zdroj: TV Markíza

Pred časom sa zjavil na scéne človek, ktorému sa mal Peter Paľov s likvidáciou poslanca priznať.

V prípade výbuchu poslanca Mareka Rakovského sa objavili nové zistenia. Jeden zo zadržaných mužov mal opletačky so zákonom už v minulosti. Policajti majú po rokoch od vraždy v rukách niekoľko tromfov. Markíza zistila, že jedným z nich je človek, ktorému sa mal obvinený muž s likvidáciou poslanca pochváliť.

Z bytu Petra Paľova vo Veľkom Krtíši policajti odniesli množstvo dôkazov. Nakoniec zadržaného muža vzali aj na obhliadku auta. Jeho kamaráta prepustili na slobodu, obvinený nie je.

Päť rokov policajti v prípade vraždy Mareka Rakovského tápali v tme. Pred časom sa ale zjavil na scéne človek, ktorému sa mal Paľov s likvidáciou poslanca priznať.

Susedia boli z razie prekvapení. No niektorí si spomenuli na to, že ho už raz stíhali - za nedovolené ozbrojovanie. Podľa obžaloby u neho vtedy našli nelegálne strelivo, zbrane a komponenty k nim. Na okresnom súde vo Veľkom Krtíši dostal za to pred rokom podmienku.

Muž má teraz na krku oveľa závažnejšie obvinenia. Vyšetrovateľ protizločineckej jednotky ho viní zo zločinu všeobecného ohrozenia, poškodzovania cudzej veci, ale najmä z úkladnej vraždy, ktorú mal spáchať s vopred uváženou pohnútkou a surovým spôsobom.

„Pri tejto úkladnej vražde bol použitý nástražný výbušný systém, ktorý bol umiestnený na spodnej časti vozidla poškodeného," uviedol šéf Národnej protizločineckej jednotky NAKA Branislav Zurian.

Pod autom mal mať poslanec až 800 gramov trhaviny. Z uznesenia o väzbe vyplýva, že práve obvinený mal byť vykonávateľom tejto vraždy. V dokumente ďalej píšu, že výbušninu do Žiaru nad Hronom priniesol a pripevnil ju pod auto on.

Peter Paľov má mať navyše skúsenosti s výbušninami. Šesť rokov pracoval ako skladník a neskôr hasič v muničných skladoch, kde prichádzal do styku so špeciálnou vojenskou trhavinou.

„Neviem, aké dôkazy majú policajti, ale sám v tom určite nebol. Skôr tak, že bol dáko namočený a že druhý to mal na starosti nie on," povedal nám sused.

Aj tým argumentoval prokurátor na súde. Pre Petra Paľova žiadal súd, okrem iného, kolúznu väzbu. Teda , aby na slobode neovplyvňoval svedkov. Z uznesenia totiž vyplýva, že vraždu poslanca pravdepodobne spáchali na objednávku. V Žiari nad Hronom ľudia špekulujú o pozemkovom motíve. Marek Rakovský bol tesne pred smrťou predsedom urbárskeho a pasienkového spolku. Policajti ale nikoho iného zatiaľ neobvinili.

Peter Paľov popiera, že by mal s vraždou čokoľvek spoločné. Proti väzbe preto podal sťažnosť. Najvyšší súd už rozhodol. Za mrežami zostáva preto, aby neušiel alebo nepokračoval v trestnej činnosti.

Téme sa venovala Zuzana Ferenčáková:


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti