Niekde môžu v eurovoľbách voliť aj 16-roční. Boli by mladí Slováci za zníženie vekovej hranice? (prieskum)

Voľby do Európskeho parlamentu
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/Jakub Kotian

V blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu budú môcť v niektorých štátoch voliť aj 16 či 17-roční občania. Prieskum ukázal, či by mladí Slováci boli za podobné zníženie vekovej hranice pre právo voliť aj u nás.

V piatich krajinách Európskej únie budú môcť v nadchádzajúcich eurovoľbách odovzdať svoj hlas aj občania mladší ako 18 rokov. V Rakúsku, Nemecku a Belgicku a na Malte môžu voliť už 16-roční a v Grécku je hranica stanovená na 17 rokov. 

Prečítajte si tiež:

Výsledky prieskumu

Vo všetkých ostatných členských štátoch je vek pre právo voliť 18 rokov. Agentúra Focus v prieskume pre Radu mládeže zisťovala, či by mladí Slováci boli za zníženie vekovej hranice na 16 rokov aj u nás.

Prieskum agentúra realizovala na vzorke 1 005 respondentov vo veku od 15 do 29 rokov v novembri minulého roka. 

Z výsledkov vyplýva, že pri všetkých voľbách prevažuje nesúhlas nad znížením vekovej hranice. So znížením by súhlasilo najviac mladých pri komunálnych voľbách, najmenej pri voľbách do Európskeho parlamentu.

Vyššiu mieru súhlasu so znížením hranice preukázali neplnoletí respondenti. Napríklad by komunálnych voľbách by so znížením súhlasilo 42 percent neplnoletých opýtaných, zatiaľ čo pri plnoletých respondentoch to bolo 36 percent. Podobne to vyzeralo aj pri všetkých ostatných typoch volieb.

Prečítajte si tiež:

Odporúčania Rady Európy

Ako uvádza Rada mládeže Slovenska, téma zníženia veku voličov je aktuálna aj na pôde Rady Európy. 

„Tá už v roku 2009 upozornila na to, že vzhľadom na demografický vývoj v krajinách starého kontinentu hrozí, že mladí ľudia a ich témy budú v politike marginalizované a dominovať budú témy atraktívne pre starších občanov. V roku 2015 vyzvala krajiny, aby sa zaoberali znížením veku voličov, pričom by mali začať od miestnych volieb,“ píše Rada mládeže Slovenska.

Okrem vyššie spomenutých piatich krajín znížilo vekovú hranicu pred mesiacom Estónsko, týkať sa to bude až ďalších eurovolieb.

Naša redaktorka Martina Töröková hľadá úspešných Slovákov v štátoch, ktoré s nami vstúpili do únie. Sledujte prvý diel seriálu Spoločne v EÚ:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Eurovoľby

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.