Rakovina vie byť krutá a jej liečba náročná. Odborníci radia, na čo dbať v rámci prevencie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Každoročne na Slovensku pribudne až 40-tisíc onkologických pacientov. Takmer každý z nás má vo svojom okolí človeka trpiaceho rakovinou. Bojíme sa jej. Vieme, aká vie byť krutá a aká náročná býva jej liečba. Robíme však maximum preto, aby sme ju zachytili včas? 

O tom, že je dôležité ísť ku gynekológovi, urológovi aj na bežnú preventívnu prehliadku, vieme. Väčšina ľudí však prevenciu zanedbáva a je veľa mužov aj žien, ktorí sa neboli dať skontrolovať celé roky.

Vážny problém Slovenska

Niekoľko ľudí nám v krátkej ankete na ulici povedalo, že na preventívne prehliadky chodia. Štatistiky sú však neúprosné. V porovnaní s ostatnými štátmi únie sa o svoje zdravie staráme oveľa menej.

Prečítajte si tiež:

„Keď porovnáme údaje, a teda priemernú účasť na skríningových programoch, je to 70 percent v Európskej únii a 30 percent na Slovensku. To je strašne málo,“ uviedol prednosta onkologickej kliniky Fakultnej nemocnice Trnava Marián Streško.

Odborník vysvetľuje, že je to pre spoločnosť vážny problém. Sme na popredných miestach vo výskyte rakoviny. U žien je najčastejšie postihnutý prsník a hrubé črevo. U mužov hrubé črevo, konečník, ale aj pľúca a prostata.

„Na Slovensku je ročne diagnostikovaných asi 30- až 40-tisíc pacientov s onkologickým ochorením. Na Slovensku máme štvrtú najvyššiu úmrtnosť v rámci Európskej únie. Je o 20 percent vyššia ako priemer v Európskej únii,“ hovorí Streško.

Úmrtnosť

Na stránke onkokontrola.sk sa môžete pozrieť, aký skríning je pre vás určený. Závisí to od veku, ale aj rodinnej anamnézy. K prsníku, kŕčku maternice a hrubému črevu by už čoskoro mali pribudnúť ďalšie. Viac sa dozviete v reportáži z Reflexu. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.