Nepomáha ani smajlík cez tvár. Ak zverejňujete fotky vašich detí, mali by ste spozornieť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zverejňujete fotky vašich detí na sociálnych sieťach? Ak áno, mali by ste spozornieť. Fenomén takzvaného sharentingu, alebo inak zdieľania fotografií detí na internete, môže byť veľmi nebezpečný.

Napriek nevinnému úmyslu pochváliť sa svojimi šikovnými potomkami, sa vaše zdieľané fotky môžu za pár sekúnd ocitnúť v rukách ľudí, ktorí stoja za stránkami s nevhodným obsahom.

A ani obľúbený smajlík, ktorý zakrýva tvár, nie je pre nich žiadnou prekážkou.

Prečítajte si tiež:

Od detstva do puberty, ale aj potom

Už v momente, keď zdieľame fotky ultrazvuku, ide o sharenting.

„Takto dokumentujeme život detí, kým nie sú v puberte, ale aj ďaleko potom,“ hovorí odborníčka na rodičovstvo Zuzana Vašková.

Podľa odborníčky tkvie problém v tom, že so širokou verejnosťou zdieľame identitu dieťaťa už od jeho útleho veku.

Sharenting sa týka mnohých

„Na Instagrame som začala fungovať, keď som bola ešte na materskej. Najskôr som tam tie deti nedávala vôbec. Potom som pochopila, že ja tam vlastne nemám čo iné dávať, pretože všetky aktivity, ktoré som v tom čase robila, boli s deťmi,“ hovorí o vlastnej skúsenosti mama a herečka Nela Pocisková.   

Ak rodič má túžbu zdieľať, vždy je podľa odborníčky dobré dieťa zverejňovať tak, aby ho nebolo možné identifikovať. A teda odzadu, alebo inak tak, aby mu nebolo vidieť tvár.

„Bola som v tom veľmi striktná, že teda dobre, môže ich byť vidieť, ale iba zozadu a zboku,“ pokračuje Nela Pocisková. 

Herečka však priznáva, že v nedávnej minulosti pridala na sociálne aj také snímky, kde jej deťom tvár trochu vidieť bolo. „Stále sa snažím, aby tam aspoň neboli oči,“ vraví.

Prečítajte si tiež:

Nepomôže ani smajlík

Mamička a moderátorka Diana Hágerová poukazuje na ďalší problém. Mnohí rodičia si myslia, že stačí na fotke prekryť tvár ich dieťaťa nejakým emotikonom.

Na zdieľanie takýchto snímok si ona sama dáva veľký pozor.

„Nedávala som ani žiadneho smajlíka cez tvár, pretože v online priestore zostáva zachovaná tá pôvodná fotografia, hoci ju tak sledovatelia nevidia. Dá sa zneužiť na také veci, na ktoré nechcem ani pomyslieť,“ vraví.

Prečítajte si tiež:

Citlivé snímky detí

Potvrdzuje to aj odborníčka Zuzana Vašková.

Spomína na experiment, ktorý uskutočnila so svojím manželom. Mali päť minút na to, aby si stiahli voľne dostupnú aplikáciu a takého smajlíka zo snímky odstránili. Podarilo sa im to.

„Niektorí rodičia napríklad odfotia dieťa nahé na pláži a dajú smajlíka cez prirodzenie. Povedať umelej inteligencii, aby na to miesto dorobila detské prirodzenie, je však najmenej,“ upozorňuje.

Zvlášť problémové sú aj fotky detí v plavkách či v plienkach.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.