Zlá kvalita životného prostredia je potvrdená. V okolí Turne nad Bodvou namerali v ovzduší nebezpečné látky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zlá kvalita životného prostredia je potvrdená. V okolí Turne nad Bodvou v ovzduší namerali nebezpečné látky. Miestni ukazujú na cementáreň, ktorá to však odmieta a priamu súvislosť nevedia potvrdiť ani zahraniční odborníci.

Ľudia z okolia Turne nad Bodvou reagujú na výsledky, ktoré prezentovali odborníci negatívne. Vnímajú ich ako potvrdenie dlhoročných obáv.

„Výsledky biomonitoringového výskumu ukázali, že obavy obyvateľov sú opodstatnené. V ich životnom prostredí sa nachádzajú a sú tam uložené dioxíny, furány a ťažké kovy,“ uviedla Lenka Šingovská z OZ Zelený živel. 

Za alarmujúci označila stav životného prostredia dvojica holandských odborníkov. V okolí cementárne odobrali množstvo vzoriek. Preskúmali ich v laboratóriách a výsledky ich nemilo prekvapili.

Prečítajte si tiež:

Vysoké hodnoty

„Sú to jedny z najvyšších hodnôt, ktoré som za tie dlhé roky videla,“ povedala Kirsten Bouman, odborníčka na biomonitoring.

Holanďania chcú v biomonitoringu pokračovať, podľa možností aj priamo v areáli cementárne. Podľa jej vlastníka sú síce výsledky znepokojujúce, no tvrdí, že pri výrobe spĺňajú všetky požiadavky.

„Látky spomínané v štúdii, teda dioxíny a furány, sa v emisiách pochádzajúcich z cementárne nachádzajú v hodnotách až šesťkrát nižších, ako sú legislatívou stanovené a povolené hodnoty,“ uviedla Diana Škerdová, hovorkyňa Danucem Slovensko. 

Odmietajú preto priame spájanie nameraných výsledkov s činnosťou cementárne.

Ministerstvo životného prostredia za problémom vidí nielen priemyselnú činnosť v regióne, ale aj vykurovanie domácností nekvalitným tuhým palivom. Výsledkami holandských odborníkov sa zaoberajú a merania kvality ovzdušia robí aj inšpekcia životného prostredia.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.