Prípad z Trenčína nie je ojedinelý. Odborníci popísali najčastejšie príčiny výbuchov e-kolobežiek

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prípad z Trenčína nie je ojedinelý. Internet je plný videí horiacej elektroniky pri nabíjaní. Podľa odborníkov však za to často môže šetrenie na nabíjačkách, ale aj ľudský zásah či mechanická chyba.

Stačí moment nepozornosti alebo skrytá chyba a katastrofa je na svete. Tak ako v prípade výbuchu v Trenčíne.

Mechanické poškodenie

Rolu podľa odborníka nehrá to, kde kolobežku nabíjame. Nabíjanie certifikovaných zariadení by malo byť bezpečné všade. Vo všeobecnosti však platí, že ideálnym riešením je garáž alebo miesto mimo bytu.

Často sa stane, že batéria, ak je poškodená, začne takzvane pučať, až sa úplne pokazí. Nemusí sa to podľa odborníka vždy skončiť výbuchom. Ten však radí, že na batérií vidíte čosi, čo sa vám nezdá, je potrebné ísť do servisu.

Prečítajte si tiež:

Nevýhodou elektrických kolobežiek je podľa odborníkov to, že chodia po vonku. Tak sa ľahko môže stať, že napríklad narazíte batériou na obrubník alebo batériu namočíte vo vode. Tu sa môžu objaviť prvé chyby, ktoré si na prvý pohľad nevšimnete.

Chyba sa môže prejaviť až po niekoľkých mesiacoch, a to aj nešťastným spôsobom.

Mechanické poškodenie nemusí byť podľa predajcu kolobežiek len na batérii, ale napríklad aj na kryte batérie. To môže poškodiť článok vo vnútri, no chyba nie je viditeľná.

Mechanické poškodenie je druhým najčastejším dôvodom takýchto zlyhaní.

Pozor na neoriginálne príslušenstvo 

Treťou najčastejšou príčinou fatálnych zlyhaní je používanie neoriginálneho príslušenstva alebo rýchlo-nabíjačiek. Tu podľa odborníka platí, že šetriť sa nemusí vyplatiť.

Odborníci sa zhodujú v jednom.

Pri všetkých dopravných elektronických zariadeniach, ktoré majú lítiovú batériu, by ste si mali dať aspoň raz ročne skontrolovať v profesionálnom servise, či všetko funguje tak ako má.

Viac z rád odborníkov nájdete v reportáži vyššie. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.