Najlepšie pivá na Slovensku. Slovenská pivná korunka rozdala ocenenia najlepším pivárom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vybrali najlepšie pivá na Slovensku. Slovenské združenie výrobcov piva a sladu vo štvrtok (23. 5.) večer oznámilo víťazov degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka.

Ako informovalo združenie, do 17. ročníka súťaže sa prihlásilo 39 pivovarov s 203 vzorkami pív. Pivovarníci prihlasovali svoje výrobky do súťaže v rámci 12 kategórií.

Ako povedal výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Vladimír Machalík, v rámci tohto ročníka sa prihlásil rekordný počet súťažiacich. A nestúpla len kvantita.

„Podľa odbornej poroty kvalita vzoriek medziročne výrazne vzrástla,“ povedal Machalík. 

Prečítajte si tiež:

Ocenené pivá

V kategórii Svetlých pív sa stal najlepšou filtrovanou desiatkou vyhniansky Steiger 10 %, medzi filtrovanými dvanástkami to bol hurbanovský Zlatý Bažant 12 %.

Prvenstvo medzi svetlými nefiltrovanými kvasenými desiatkami patrí holíčskému pivovaru Wyvar a pivo Jozef II. Víťazom medzi nefiltrovanými dvanástkami sa stal Pánko 12° z popradského Minipivovaru Tatras.

Pivovar Hvezdoň z Hviezdoslavova dostal ocenenie za najlepšiu slovenskú IPU  s názvom Iskrička 1988 19°.

Najlepším „kyseláčom“ (Sour Ale) sa stal ten z oravského Pivovaru Kastelán s názvom Kastelán Sour vamp 14°. Jednotkou medzi pšeničnými pivami sa zas stal Weizen 11°, opäť z Minipivovaru Tatras, ktorý sa spomedzi remeselných pivovarov stal víťazom v počte ocenení.

Medzi nealko radlermi sa zas víťazom stal Birell Pomelo & Grep vyrábaný vo Veľkom Šariši.

Prečítajte si tiež:

Poďakovanie osobnostiam

Ani na udeľovaní cien 17. ročníka Slovenskej pivnej korunky nechýbalo symbolické poďakovanie osobnostiam sektora za celoživotný prínos.

Ocenenie Osobnosť pivovarníctva a sladovníctva si tento rok odniesli Ján Píry, Ivan Čižmárik a Miloš Kováč za prínos pivovarníctvu a pivnej kultúre na Slovensku.

Záštitu nad súťažou prevzali Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Ministerstvo hospodárstva SR. Odborným garantom bol Štátny veterinárny a potravinový ústav, Veterinárny a potravinový ústav v Bratislave.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.