Choroba prsných implantátov. Čoraz viac obľúbené estetické operácie nie sú bez rizík

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Estetické operácie sú čoraz bežnejšie a k tým najčastejším patrí zväčšenie poprsia. Žiadna operácia nie je bez rizík a výnimkou nie je ani estetická chirurgia. Skloňuje sa pojem „choroba z prsných implantátov“.

Modelka Katarina Van Derham si dlho nevedela vysvetliť svoje zdravotné problémy. Tvrdí však, že všetky zmizli po tom, ako si dala odstrániť silikóny.

Viaceré ženy hovoria o navlas rovnakých problémoch, aké mala ona. 

Implantáty už nemá v tele asi osem rokov. Vybrať si ich dala po 11 rokoch. Posledných päť rokov ich už nechcela, no nemala odvahu si ich dať vybrať. 

Katarina Van Derham hovorí, že z ničoho nič začala mať alergie, neustále mala zapálené mandle, mala ťažkosti s dýchaním a dokonca tŕpnutie v ľavej ruke. „Keď sa implantáty dali vybrať, všetko to odišlo,“ povedala Van Derham.

Prečítajte si tiež:

Celý súbor symptómov

Silikónové implantáty obsahujú mnoho chemikálií a ťažkých kovov a to môže mať vážny vplyv na imunitu.

Estetický chirurg Martin Boháč hovorí, že choroba prsných implantátov je celý súbor symptómov. „Tým, že ide o jeden z najčastejších zákrokov estetickej chirurgie, stúpa aj počet pacientiek, ktoré môžu mať s tým spojené rôzne druhy komplikácií,“ povedal lekár.

Boháč hovorí, že pacientky prichádzajú často s problémami, ako je únavový syndróm, úzkostné stavy, vypadávanie vlasov, bolesti hlavy, bolesti kĺbov či alergické prejavy na koži.

Podľa Van Derham sa symptómy začnú objavovať neskôr, zhruba v ôsmom roku po aplikácii implantátov do tela.

Dnes hovorí, že implantáty by ženám neodporúčala. Na druhej strane, tým, ktoré ich už majú, hovorí, aby si ich užívali, no zároveň v prípade, že sa objavia zdravotné ťažkosti, aby spozorneli.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.