Boja sa, že nezmaturujú. Školská inšpekcia rieši prípad v súkromnej škole v Bratislave, rodičia sa sťažujú na učiteľov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Boja sa, že nezmaturujú. Školská inšpekcia rieši prípad v súkromnej škole v Bratislave. Študenti a rodičia sa sťažujú na učiteľov. Škola sa bráni a poukazuje na zlý prospech žiakov. Tí spísali aj petíciu.

Ozvali sa nám viacerí rodičia žiakov Súkromnej strednej odbornej školy ochrany osôb a majetku v Bratislave. Hovoria, že deti sú demotivované a vystresované.

„Dostávajú neprimerané úlohy, na ktorých do noci pracujú, a výsledok z triedy môjho syna je z 23 odovzdaných prác tri štvorky a ostatné boli päťky,“ povedala Jana Račkayová, mama študenta. 

„Učiteľ sa nám len posmieva a nijako nepomôže,“ uviedol jeden zo študentov, Martin. 

Prečítajte si tiež:

Nevhodné poznámky a nadávky

Najviac sťažností je na učiteľa hlavného odborného predmetu. Z toho len z jednej triedy prepadlo 17 žiakov. V petícii, pod ktorou je vyše 50 podpisov, žiadajú, aby nebol súčasťou maturitnej komisie. Podľa ich slov im učiteľ nadáva a používa nevhodné narážky.

„Keď som jedla lízanku, tak za mnou došiel a povedal mi takú nevhodnú poznámku - vy máte lízanku a ja mám zas tú svoju. Bolo to pre mňa nepríjemné, že som sa potom rozhodla na tie hodiny prestať chodiť,“ uviedla študentka Paulína. 

„Čo viem určite, tak im nadáva. To by ste nečakali, že sa na súkromnej škole bude diať, to je ďaleko za čiarou,“ povedal Radoslav Sládek, otec študentky. 

Prečítajte si tiež:

Vyjadrenie školy

Na situáciu sme sa pýtali aj riaditeľa školy. Prišlo nám písomné stanovisko.

Sťažnosti tesne pred maturitami podľa školy vzbudzujú dojem, že rodičia chcú pre neprospievajúcich žiakov získať výhody. „Škola opakovane upozorňovala žiakov a ich rodičov na problémy s prospechom a dochádzkou, no bez výrazného zlepšenia. Čo preukazujú písomné práce žiakov, ktoré sú rodičom k nahliadnutiu. Škola postupuje podľa školského poriadku a platnej legislatívy,“ uviedla škola v stanovisku. 

Vec preveruje aj školská inšpekcia. Pýtali sme sa, čo robiť v prípadoch, keď majú rodičia podozrenie, že prístup učiteľov nie je spravodlivý. Podľa inšpektorky sa problém musí riešiť hneď, ako vznikne.

„Sťažnosť na učiteľa prešetruje riaditeľ školy. Pokiaľ sťažovateľ nie je spokojný s výsledkom prešetrenia zo strany riaditeľa, môže sa obrátiť na Štátnu školskú inšpekciu, ktorá sťažnosť prešetrí a v prípade zistenia nedostatkov uloží riaditeľovi prijať opatrenie, môže tiež nariadiť komisionálne preskúšanie žiaka,“ povedala Alžbeta Štofková Dianovská, hlavná školská inšpektorka.

Inšpekcia odporúča vždy komunikovať s triednym učiteľom, so školským psychológom aj s vedením. Žiak môže školu požiadať aj o prítomnosť rodiča na maturitnej skúške.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.