Podpora zdravia aj životného prostredia. Projekty financované z eurofondov tešia nielen cyklistov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pohyb na čerstvom vzduchu a vietor vo vlasoch. Bicykel je bezkonkurenčne najekologickejší dopravný prostriedok. S pribúdajúcimi cyklotrasami naberá stále viac na popularite. Pochopili to aj samosprávy, ktoré sa snažia vychádzať cyklistom v ústrety. My sme tiež nasadli na bicykel a spravili sme si výlet do Trnavy a Senice za dvomi vychytávkami, ktoré vybudovali s podporou eurofondov.

Naša redaktorka sa vybrala na bicykli do Trnavy a Senice, aby si odskúšala nové vychytávky pre cyklistov, ktoré vznikli s podporou eurofondov.

Pri vlakovej stanici v Trnave stojí automatický parkovací dom pre bicykle.

Hovorkyňa mesta Trnava Veronika Majtánová tvrdí, že motiváciou tejto výstavby bola snaha presvedčiť ľudí, aby si namiesto auta zvolili ako dopravný prostriedok bicykel.

„Častou obavou bývalo, že im ho tu ukradnú, práve preto sme sa rozhodli pre takéto bezpečné a praktické riešenie,“ dodáva hovorkyňa.

Keď si odložíte bicykel v parkovacom dome, systém vám vytlačí lístok, ktorý si musíte uschovať.

Prečítajte si tiež:

Symbolická cena za úschovu bicykla

„Potom, keď si poň prídete, naskenujete lístok a uhradíte čiastku, ktorá je veľmi symbolická. Je to iba 20 centov na 24 hodín. Môžete platiť kartou, ale aj v hotovosti,“ vysvetľuje.

Na Slovensku a v Česku je 20 takýchto veží pre bicykle.

„Naša je najvyťaženejšia. Za minulý rok bola v prevádzke prakticky nonstop. Mali sme zhruba 7-tisíc úschov. Ľudia si k nej našli cestu veľmi rýchlo, napriek tomu, že sa na začiatku ozývali hlasy, že ju nikto nebude používať. Prax ukázala úplný opak,“ hovorí Majtánová.

Ako doplnila hovorkyňa, mesto na tento projekt dostalo eurofondy vo výške zhruba 500-tisíc eur, celkové náklady predstavovali približne 650-tisíc eur.

Prečítajte si tiež:

Nové zdieľané bicykle v Senici

V meste Senica zas nedávno osadili 145 zdieľaných bicyklov. Zhruba polovicu tvoria elektrobicykle.

Veľmi jednoducho si ich môžete požičať. Stačí si stiahnuť aplikáciu a naskenovať QR kód.

„Okrem vybudovaných cyklotrás máme aj obyčajné parkovacie stanice pre klasické bicykle, takisto máme stojany, ktoré môžu ľudia využiť v rámci svojej vlastnej individuálnej dopravy,“ povedala hovorkyňa mesta Senica Tatiana Moravcová.

Rovnako bol aj tento projekt financovaný z eurofondov. „Celková výška týchto nákladov dosiahla takmer 683-tisíc eur, 95 percent nám zaplatila Európska únia,“ hovorí hovorkyňa a dodáva, že zvyšok si mesto uhradilo samo.

„Je fajn, keď ľudia chodia na bicykli a upevňujú si zdravie. Je tu aj environmentálny aspekt. Keď idete do iných krajín, na bicykli sa môžete perfektne presúvať kdekoľvek,“ vysvetlil vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.