Polícia už stíha desiatky ľudí pre šírenie nenávisti po atentáte. Pozrite sa, za aké komentáre im hrozí trest

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ďalšie nenávistné komentáre na sociálnych sieťach, ktoré schvaľovali atentát na premiéra Roberta Fica, majú dohru. Viacerí autori takýchto komentárov už skončili v rukách polície. Minister vnútra hovorí o nulovej tolerancii nenávisti.

Deväť dní od atentátu na mocensky najsilnejšieho muža Slovenska eviduje polícia desiatky komentárov, ktoré tento počin schvaľovali. Ide o mužov aj ženy rôznych vekových kategórií.

„Protiteroristická centrála NAKA sa od spáchania atentátu zaoberá 153 informáciami alebo podnetmi súvisiacimi so schvaľovaním pokusu úkladnej vraždy predsedu vlády alebo so súvisiacimi nenávistnými prejavmi aj vyhrážaním vo virtuálnom priestore,“ uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

Prečítajte si tiež:

Komentáre plné nenávisti

Už 55 z nich polícia aj stotožnila a vyšetruje ich NAKA.

Policajný prezident Ľubomír Solák citoval komentár 40-ročnej ženy: „Máte nového národného hrdinu? Deň narodenia tohto odvážneho muža by mal byť štátnym sviatkom.“

Ženu stotožnili a následne zadržali a vypočuli. Momentálne je stíhaná na slobode.

NAKA obvinila aj muža z Dunajskej stredy, ktorý napísal: „Všetci hovoria o nejakom postrelenom politikovi, ja vidím iba postreleného mafiánskeho bossa zodpovedného okrem iného za tisíce mŕtvych kvôli skolabovaniu zdravotníctva, ktorý si podobný osud zaslúži. Prajem mu to a nehanbím sa to povedať nahlas. #mrtvyficodobryfico Vydarený deň.“

Aj tohto muža polícia zadržala, vykonala uňho domovú prehliadku a podala návrh na väzbu. Za tento komentár mu hrozí až jeden rok za mrežami.

Rovnaký trest hrozí aj 32-ročnému študentovi z Bratislavy za tento komentár: „Mastný trest? Tomu chlopovi osobne pošlem na účet prachy, aby to mal v base ľahšie. Ďakujem za väčšinu Slovákov.“

Polícia ostatných podozrivých stotožňuje. Minister vnútra garantoval, že vyšetria každý zo 153 prípadov.

Prečítajte si tiež:

Celkové vypnutie komentárov

Minister vnútra informoval, že vyšetrujú aj vyhrážky prezidentke Zuzane Čaputovej a predsedovi opozičnej strany Progresívne Slovensko Michalovi Šimečkovi.

„Je mi jedno, ktorým smerom smerujú tie nenávistné výroky. Budeme rovnako tvrdo postupovať voči všetkým,“ vyhlásil minister.

Polícia po atentáte vyzvala médiá, aby na sociálnych sieťach vypli komentáre. Ľudia si ale nakoniec našli priestor inde, kde túto tému otvorili. Vyvstáva tak otázka, či by sa na Slovensku na určitý čas nemali vypnúť komentáre všade.

„Cesta vypnutia komentárov aspoň na určitú dobu, nikto nechce obmedzovať demokraciu ani nič podobné, ale keď vidíte, že tá nenávisť sa šíri, tak je to asi na mieste,“ zhodnotil minister vnútra.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Atentát na Roberta Fica

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.