Veľký záujem o pasy neutícha. Na jeho vybavenie si pravdepodobne počkáte dlhšie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Veľký záujem o pasy neutícha. Ich vybavovanie stále mešká. Letná dovolenková sezóna však odštartuje už čoskoro. Ak máte naplánovanú cestu do zahraničia a neplatný doklad, s jeho vybavovaním nečakajte.

Miloslav sa chystá do exotiky. Do klientskeho centra v Bratislave prišiel aj v piatok (24. 5.). „Je to asi šesť, sedem týždňov. Urgoval som to, lebo ho potrebujem kvôli letenkám,“ uviedol k vydaniu cestovného dokladu. 

Nie je však jediný. Kto si pas ešte len vybaviť pôjde, musí počítať so zdržaním. „Štandardná lehota je 30 dní, momentálne sú lehoty dlhšie, možno až 60 dní,“ povedal Matej Neumann, hovorca Ministerstva vnútra SR.

Od začiatku roka požiadalo o nový pas takmer 300-tisíc ľudí. Najväčší nápor pociťovali prvé tri mesiace.

Prečítajte si tiež:

Vyššie poplatky

„Od prvého apríla sa zvyšovali správne poplatky. Odvtedy počet žiadostí klesá, ale je stále vyšší,“ uviedol Neumann. 

Po novom je poplatok za vydanie štandardného pasu 50 eur. Čím skôr ho však potrebujete, tým viac zaplatíte. A zdraželi aj detské pasy.

„Ak cestujú deti, v prípade, že cestujú do schengenského priestoru a európskych krajín, odporúčame používať občiansky preukaz s fotografiou. Čo sa týka dodania, je to šesť až sedem pracovných dní a je to lacnejšie ako v prípade pasu,“ spresnil hovorca rezortu vnútra. 

Poplatky za vydanie pasu.
Poplatky za vydanie pasu. Zdroj: TV Markíza

Skontrolujte si doklady

Pred odchodom do zahraničia je však dobré preveriť si, aké doklady potrebujete.

Pozor aj na dátum ukončenia platnosti. Viaceré krajiny totiž vyžadujú, aby pas platil presne určenú dobu po odchode z krajiny.

„Nedodržanie tejto podmienky môže mať za následok nevpustenie cudzinca do krajiny alebo aj iné sankcie v zmysle ich vnútroštátnych predpisov – peňažná pokuta, zákaz vstupu. Rovnako sa nedá ani vylúčiť prípadné obmedzenie na slobode, ak nie možné ihneď opustiť krajinu,“ povedala Beatrice Szabóová, hovorkyňa ministerstva zahraničia. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.