Voľby do Európskeho parlamentu sa blížia. Tu sú najdôležitejšie hlasovacie pokyny

Voľby do Európskeho parlamentu sa blížia. Tu sú najdôležitejšie hlasovacie pokyny
Eurovoľby. Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Daniel Jedzura

Eurovoľby sa budú konať o dva týždne, v sobotu 8. júna.

Vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) môžu Slováci krúžkovať najviac dvoch kandidátov z jednej kandidátnej listiny. Hlas bude platný aj vtedy, ak volič odovzdá neupravený hlasovací lístok. Vyplýva to z informácií zverejnených na webe Ministerstva vnútra (MV) SR. Eurovoľby sa budú konať o dva týždne, v sobotu 8. júna.

Prečítajte si tiež:

Platný aj neupravený lístok

Volič dostane od okrskovej volebnej komisie hlasovacie lístky. Hlasuje sa za plentou. Volič si vyberie jeden lístok s preferovaným politickým subjektom, ktorý vloží do obálky buď bez úprav, alebo zakrúžkuje poradové číslo jedného alebo dvoch kandidátov.

Potom hlasovací lístok vloží do obálky a následne do volebnej schránky. Na tzv. prekrúžkovanie je podľa MV potrebné získať aspoň tri percentá prednostných hlasov z celkového počtu platných hlasov odovzdaných pre stranu alebo koalíciu.

„Na požiadanie voliča mu okrsková volebná komisia vydá za nesprávne upravené hlasovacie lístky iné. Nesprávne upravené hlasovacie lístky vloží volič do schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov,“ ozrejmil hovorca MV Matej Neumann.

Slováci si budú v eurovoľbách vyberať 15 europoslancov na päťročné volebné obdobie. Kandiduje 23 politických strán a jedna koalícia.

Do eurovolieb kandiduje až 24 strán a len jedna koalícia:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Eurovoľby

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.