Sploštené nosy a pridlhé chrbty. Plemená psov, ktoré by pre svoj vzhľad mohli trpieť, chcú zakázať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sploštené nosy a pridlhé chrbty. Plemená psov, ktoré by pre svoj vzhľad mohli trpieť, by chceli zakázať. Na zoznam nežiadúcich druhov by sa mohli dostať obľúbení jazvečíkovia aj buldočky.

Jeden z najpopulárnejších psov má problém. Pre ich skrátené ňufáky by mohli dostať stopku. Sťažené dýchanie totiž odborníci považujú za utrpenie, a tak niektoré európske krajiny zakazujú plemená, ktoré by mali byť prešľachtené.

Veterinár z Leseníc Dominik Macko hovorí, že štandardy sú už dnes iné. Smeruje to podľa neho do takého bodu, že niektoré plemená na to doplácajú. Vyslovene plemená, ktoré majú častejšie ochorenia, sú jazvečíky a francúzske buldočky a niektoré sú prešľachtené a v porovnaní s desiatimi rokmi dozadu nebolo toľko ochorení.

Chovateľ psov Richard Ulianko zas dodáva, že psov prešľachťujú a máme potom aj také jedince, ktoré vôbec nemajú byť. Priblížil, že buď sú prerastení, majú krivé nohy, alebo nemajú povahu, a to je niečo, na čom by mal trvať klub.

Prečítajte si tiež:

Problémom sú množiarne

Obaja sa však zhodujú na tom, že zakázať niektoré plemená by želaný výsledok vôbec nemuselo priniesť. Najväčším problémom sú totiž množiarne, kde sa o profesionálnom krížení dá rozprávať len ťažko.

Podľa Ulianka sa vyberajú psy, ktoré majú nos skrátený a ešte viac ho skracujú.

Niektoré krajiny už k opatreniam pristupujú. Zákon, ktorý má niektoré plemená zaradiť na čiernu listinu, chystajú v Nemecku. Podobné úvahy sa v nedávnej minulosti vyskytli v Nórsku a v Holandsku. Na zastavenie chovu prešľachtených psov vyzýva 74 organizácii s odborníkmi z celého sveta.

Čo pes, to iná choroba. Niektorí odborníci totiž poukazujú aj na to, že všetky plemená majú svoje špecifické zdravotné problémy.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.