Už vieme, koľko bude stáť sídlo nového ministerstva športu. Úradovať bude v lukratívnych priestoroch

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Už vieme, koľko bude daňových poplatníkov stáť sídlo nového ministerstva cestovného ruchu a športu. Minister Dušan Keketi sľuboval, že po podpise zmluvy zverejní aj analýzu, či sú tieto peniaze investované rentabilne, no nestalo sa tak.

V centre hlavného mesta, uprostred nových mrakodrapov, sa týči vežička národnej kultúrnej pamiatky. Developer to tu nazýva Sklad číslo 7. Po rokoch rekonštrukcií opäť ožije.

Už tu oficiálne sídli ministerstvo cestovného ruchu a športu. Jeho vznik si pri podpise koaličnej zmluvy vyrokovala SNS. Rezort od začiatku čelí kritike, že sú to vyhodené peniaze.

Prejdime ale k faktom. Z centrálneho registra zmlúv sa už vieme dopátrať, koľko bude daňových poplatníkov budova ministerstva stáť. Mesačný prenájom jedného metra štvorcového je 19 eur a 94 centov.

Ročne to je podľa vyjadrenia ministerstva asi 1,4 mil. eur. Kritikov odbíja týmito argumentami: „Pri rozhodovaní o finálnej voľbe zohrala zásadnú úlohu aj dispozícia budovy, pripravenosť daných priestorov, technické a technologické vybavenie a nábytok.“

Prečítajte si tiež:

Nehodnotili to

Kritické vyhlásenia politikov by mohla uťať analýza od Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP). Minister sľúbil, že ju po podpise zmluvy zverejní.

Tu, tak trochu, nastáva problém. Analytici z ÚHP síce boli prizvaní ako konzultanti, no rentabilitu investovaných peňazí nakoniec nehodnotili.

„Nájmy formálne nespadajú pod zákon, na základe ktorého ministerstvo financií hodnotí projekty. Finálne rozhodnutie ohľadom budúceho nájmu prebehlo bez účasti ÚHP a bolo plne v kompetencii Ministerstva cestovného ruchu a športu SR,“ znie v stanovisku ÚHP.

Minister teda neporušil zákon. Ale samotné ÚHP prízvukuje, že je dobrým zvykom, aby takéto zmluvy analyzovali. Keď sa prednedávnom sťahovalo ministerstvo školstva, ÚHP analýzu zverejnilo.

Zmluva je uzavretá na 10 rokov s možnosťou opakovane ju predĺžiť o ďalšie päťročné obdobie.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.