Vracajú späť tisíce balíkov. Colníci riešia nelegálne obchodovanie s nebezpečnými liekmi zo zahraničia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Colníci nachádzajú v poštových zásielkach nebezpečné liečivá z krajín mimo Európskej únie.

Košickí colníci vlani zadržali poštové zásielky s vyše 42-tisíc liekmi. V tomto mesiaci odhalili len v jednom balíku takmer tisíc u nás neregistrovaných liekov na liečbu epileptických záchvatov, depresie a poruchy pozornosti. 

„Do konca apríla tohto roka putovalo naspäť ďalších 158 poštových zásielok s obsahom viac ako 14-tisíc kusov tabletiek, gélov, injekčných roztokov a iných liekových foriem,“ uviedla hovorkyňa Colného úradu Košice Katarína Daňková.

Najčastejšie ide o lieky z Indie, Číny a Veľkej Británie. Lekárnici majú skúsenosti aj s dovozom z Ameriky alebo Ruska. Nelegálne sa ľudia najviac snažia dostať k liekom, ktoré sa u nás dajú získať iba s receptom.

Prečítajte si tiež:

Legálne len lieky z EÚ

Cez internet si legálne môžeme kúpiť len lieky z krajín Európskej únie, aj to len v prípade, že sú u nás na Slovensku voľnopredajné.

„Pokiaľ si človek zaobstará lieky z neoverených zdrojov, vystavuje sa riziku, že daný produkt nebude obsahovať to, čo sa spotrebiteľ domnieva, že obsahuje, prípadne môže obsahovať aj látky, ktoré sú zdraviu škodlivé,“ vysvetlila viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory Miroslava Snopková.

Colníci vracajú späť do krajín mimo Európskej únie lieky aj výživové doplnky. Podľa lekárnikov by sme si mali dať pozor aj ponuky na internetových bazároch, kde ľudia predávajú svoje nespotrebované liečivá.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.