Atentát na premiéra opäť otvára otázku, kde by mali bývať najvyšší ústavní činitelia. Štátne rezidencie sú roky zanedbávané

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Atentát na premiéra opäť otvára otázku, kde by mali bývať najvyšší ústavní činitelia. Štátne rezidencie sú roky zanedbávané, prezidentská vila je úplne zdevastovaná. Minister vnútra vyhlásil, že premiér nemôže bývať v paneláku na sídlisku a ide to raz a navždy vyriešiť.

Vstupná brána do prezidentskej vily na Slavíne musí byť podopretá kameňom. V dome sú zničené podlahy, zatekajú stropy. Dvere sú bez pántov, na schodoch ostal len betón.

Miesto pripomína viac stavenisko ako reprezentačné priestory. Vo vile na Slavíne býval naposledy prezident Schuster, a to už je presne 20 rokov.

Téma bývania ústavných činiteľov nabrala po atentáte na premiéra vysokú aktuálnosť. Minister vnútra vyhlasuje, že to ide raz a navždy vyriešiť. „Je pre mňa nemysliteľné, aby traja najvyšší ústavní činitelia nemali zabezpečené svoje bývanie. Mne je jedno, či je prezidentom pani Čaputová, pán Fico alebo pán Pellegrini,“ povedal Matúš Šutaj Eštok. 

Všetci ústavní činitelia aktuálne bývajú vo svojom. Premiér Fico na Kolibe, novozvolený prezident zas v komplexe pri Dunaji, prezidentka Čaputová v rodinnom dome v Pezinku. Aj keď bývanie je luxusné, bezpečnosť to negarantuje.

Prečítajte si tiež:

Bývanie ako bezpečnostný problém

Aj nedávna minulosť ukazuje, že bývanie je bezpečnostný problém. Strelec zo Zámockej chcel pôvodne strieľať na expremiéra Hegera, ktorého čakal pred jeho panelákom. K prezidentke zas nedávno vnikla na pozemok neznáma žena.

Keďže výstavba novej rezidencie by trvala roky, štát zváži viacero možností. Využiť môže napríklad vily, ktoré už vlastní a dnes v nich sídlia ambasády. Minister vnútra plánuje, aby bolo bývanie v štátnom pre ústavných činiteľov povinné.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.