Slovensko pripravuje zálohovanie plastových fliaš

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Cena zálohy bude približne podobná, ako pri sklenených fľašiach.

Plastové fľaše by sa už nemali zahadzovať do smetí. Ministerstvo životného prostredia chystá roky avizované zálohovanie PET fliaš. Cena by mohla byť podobná ako pri sklenených.

Žiadne separovanie plastových fliaš a už vôbec nie ich vyhadzovanie do prírody. Toto by mohol byť výsledok plánov ministra životného prostredia, ktorý chce, aby boli PET fľaše vratné rovnako ako tie sklenené.

Ministerstvo si od tohto kroku sľubuje, že sa zlepší návratnosť a recyklácia. U nás sa totiž aktuálne do systému vracia len 50 až 60 percent všetkých predaných plastových fliaš, po spustení zálohovania by to vraj mohlo byť 90 percent.

Plány ministra sú zatiaľ len v plienkach, a tak ešte nevedel povedať, kedy je spustenie zálohovania reálne. Prezradil však, že cena zálohy bude približne podobná ako pri sklenených fľašiach.

Ak by sme k zálohovaniu skutočne pristúpili, stali by sme sa jedenástou krajinou Európy, v ktorej tento systém funguje. Dobré skúsenosti majú napríklad aj v Chorvátsku. Za jednu odovzdanú fľašu dostanú turisti pol kuny, teda asi 7 centov.

BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme PET fľaša

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.