Pavlína Matovičová nakúpila cenné papiere za 350-tisíc eur. Obchodník za to dostal pokutu

Pavlína Matovičová nakúpila cenné papiere za 350-tisíc eur. Obchodník za to dostal pokutu
Zdroj: TV Markíza

Manželka Igora Matoviča (hnutie Slovensko) Pavlína Matovičová nakúpila cenné papiere za takmer 350-tisíc eur. Nákup sprostredkovala firma Valor, ktorá dostala 20-tisícovú pokutu.

Firma Valor, ktorá je obchodníkom s cennými papiermi, dostala v januári tohto roka pokutu 20-tisíc eur aj pre nákupy cenných papierov Pavlíny Matovičovej.

Informujú o tom Aktuality.sk s tým, že to vyplýva z oficiálneho dokumentu, ktorý bol zverejnený na policajnom webe.

Prečítajte si tiež:

Politicky exponovaná 

Manželka lídra hnutia Slovensko nakúpila v minulosti v priebehu niekoľkých mesiacov cenné papiere v celkovej hodnote 347-tisíc eur.

Vo zverejnenej policajnej správe sa uvádzalo: „... klient bol politicky exponovanou osobou v pozícii manželky predsedu vlády“. Polícia po tom, čo ju kontaktovali novinári z Aktualít, túto správu vymenila za takú, kde sú slová „manželky predsedu vlády“ vyčiernené.

Samotné nákupy však potvrdila aj Pavlína Matovičová predtým, než sa rozhodla, že prípad nechce ďalej komentovať.

Z tohto dokumentu nie je zrejmé, čo presne policajti firme Valor v tejto súvislosti vytýkali. Viac však prezradilo odôvodnenie rozhodnutia.

Prečítajte si tiež:

Pochybil obchodník

V tomto prípade nepochybila Pavlína Matovičová, ale obchodník, teda firma Valor.

Manželka Igora Matoviča totiž uviedla, že je politicky exponovanou osobou, na ktorú sa vzťahujú výrazne prísnejšie pravidlá pri preverovaní finančných operácií.

Polícia v odôvodnení uvádza, že obchodník sa uspokojil so strohým vysvetlením, že finančné prostriedky na nákup cenných papierov nadobudla Matovičová z podnikania. Toto vysvetlenie vníma polícia ako nedostatočné.

„Povinná osoba (spoločnosť Valor o.c.p., a. s., pozn. redakcie) vo vzťahu k uvedenému klientovi nepredložila informácie preukazujúce predmet podnikania, resp. nepredložila žiadne dokumenty obsahujúce informácie ohľadom pôvodu finančných prostriedkov alebo majetku použitých pri obchodoch vykonávaných v rámci obchodného vzťahu,“ píše sa v policajnom rozhodnutí.

Člen predstavenstva firmy Valor Michal Kliman uviedol, že neočakávali pokutu, ale napomenutie alebo odporúčanie na nápravu. Voči rozhodnutiu sa však spoločnosť neodvolala, pokutu teda akceptovala.

Pozrite si zostrih z relácie Na telo PLUS (5. 3.), kde bol hosťom Igor Matovič: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.