Astma čoraz viac trápi aj športovcov. Prvý záchvat môžete dostať aj pri tréningu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Astmatických pacientov pribúda. V čase peľovej sezóny ňou trpia najmä alergici. Čoraz viac však trápi ľudí, ktorí začínajú aktívne športovať. Prvý astmatický záchvat môžete dostať pri prvom tréningu.

Lucii Keťkovej z Veľkého Krtíša diagnostikovali alergickú astmu až v dospelosti. Choroba sa prejavuje najmä počas peľovej sezóny.

„Je to vtedy, keď všetko začína kvitnúť. Ťažšie sa dýcha, lebo pľúca sú stiahnuté, slzia oči, idú sople, večer po ľahnutí pískajú priedušky,“ hovorí.

Astma je chronické ochorenie, môže sa prejaviť v každom veku, aj v dospelosti. Trpí ňou päť až osem percent populácie. Na Slovensku pľúcni lekári evidujú asi 250-tisíc astmatikov. Počet pacientov sa v posledných rokoch zvyšuje.

Je to civilizačné ochorenie, vyvíja sa zároveň s naším imunitným systémom. Môže sa vyvinúť už pred narodením, alebo ju zdedíme po rodičoch. Vzniká aj počas vírusových infekcií v detstve.

Prečítajte si tiež:

Astmu majú aj mladí športovci

Aj športoví lekári evidujú viac pacientov s astmou, predovšetkým mladých. „Sú to väčšinou športovci rekreační typu, že celý týždeň sedia pri počítači a potom chcú prekonávať svetové rekordy. Vtedy sa často stane, že aj neprejavená astma sa zrazu objaví,“ hovorí športový lekár Pavel Malovič.

Ak dostanete záchvat kašľa pri športovom výkone, treba si rýchlo privolať lekársku pomoc. Astma však nijako neobmedzuje fyzickú aktivitu. Mnoho vrcholových športovcov podáva majstrovské výkony s touto diagnózou.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.