Miroslav Kriak, ktorý mal sledovať Kuciaka, končí na finančnom riaditeľstve

Miroslav Kriak
Zdroj: Facebook/ginn.press

Kriak pracoval v minulosti pre ŠtB a SIS.

Expracovník tajnej služby Peter Tóth nemal byť jediný, ktorý pre podnikateľa Mariana Kočnera monitoroval nepohodlných novinárov. Zavraždeného Jána Kuciaka mal sledovať bývalý príslušník ŠtB, ktorý pracuje na Finančnom riaditeľstve SR. Dvojica extajných sa údajne zoznámila počas činnosti v SIS, informuje týždenník Plus 7 dní.

Malo by ísť o 52-ročného Miroslava Kriaka, ktorý pred rokom 1989 v rámci ŠtB pôsobil v odbore zameranom práve na sledovanie vnútorných nepriateľov. Dodnes bol zamestnaný na oddelení spadajúcom priamo pod kanceláriu prezidentky finančného riaditeľstva. Na sledovanie Jána Kuciaka ho mal naverbovať Peter Tóth.

TV Markíza sa podarilo získať vyjadrenie Miroslava Kriaka. V odpovedi, ktorú zaslal mailom, sledovanie Jána Kuciaka nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. Napísal však, že nateraz nebude a ani nemôže k veci uviesť viac.

„Mrzí ma, že média najskôr vystrelia a potom mieria... V ostatnom období, napriek výzvam Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky i Policajného zboru Slovenskej republiky, ponúkla verejnosti najmä tlač veľa nezmyslov. Vždy, keď sa naakumuluje dostatok informácií o predmetnej veci, Generálna prokuratúra prostredníctvom médií korektne a vyčerpávajúco informuje. Nateraz nebudem, a ani nemôžem, k veci uviesť viac. Prosím pochopte to. Nechajme orgány činné v trestnom konaní pracovať," napísal Miroslav Kriak.

Informácie, ktoré sa objavili v médiách, začala preverovať aj Finančná správa. Podľa najnovších informácií TV Markíza sa s Miroslavom Kriakom dohodli na rozviazaní pracovného pomeru. Už zajtra (25.10.) by tak nemal byť zamestnancom tejto inštitúcie.

"Ide o naozaj závažné informácie, ktoré sme okamžite začali preverovať. V tejto súvislosti sme už v komunikácii aj s orgánmi činnými v trestnom konaní, vrátane Generálnej prokuratúry SR. Vedieme zároveň interné šetrenie a podnikáme ďalšie kroky. So zamestnancom sme rozviazali pracovný pomer. V žiadnom prípade nechceme, aby sa meno takej štátnej inštitúcie, ako je finančná správa, spájalo s uvedenými medializovaným informáciami a už vôbec nie s praktikami, ktoré sú spájané s trestnou činnosťou," informovala hovorkyňa Finančnej správy Ivana Skokanová.

Tóth sa mal prihlásiť na polícii

O tom, že Marian Kočner dal Petrovi Tóthovi sledovať novinárov vraj na polícii vypovedal pred zhruba troma týždňami samotný Tóth. Informáciu priniesol Denník N.

Tóth mal na políciu prísť sám, že chce v prípade vraždy Jána Kuciaka svedčiť. Urobil to však až pár dní po zadržaní štyroch obvinených - Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka, Zoltána Andruškóa a Aleny Zsuzsovej. Bezprostredne po vražde tak vraj neurobil preto, lebo mu Kočner povedal, že s tým nemá nič spoločné.

Podľa denníka sa sám priznal, že okrem Kuciaka sledoval aj reportéra Aktualít Mareka Vagoviča, reportéra SME Adama Valčeka, šéfredaktora časopisu .týždeň Štefana Hríba, ale aj reportérku Denníka N Moniku Tódovú. Malo ich byť aj viac, ale ďalšie mená už neuviedol.

Zo sledovania následne vyhotovoval fotografie, videá, prípadne nejaké analýzy. Marian Kočner mu mal za tieto služby platiť tisíce eur mesačne.

Dôvod?

Bývalý siskár mal získavať na spomínaných novinárov diskreditačné materiály, keďže Kočner začínal byť z niektorých médií nervózny. Čoraz viac totiž vychádzali na povrch informácie, podľa ktorých mal byť podozrivý z viacerých trestných činov.

Tesne pred tým, ako Najvyšší súd zobral Kočnera do väzby za možné falšovanie zmeniek a daňové trestné činy, požiadal Tótha, aby so Zuszsovou komunikoval kvôli vešteniu.

Denník píše, že Kočner podľa Tótha chodil za vešticou, ktorú mu dohadovala práve Zsuzsová. Cez Tótha, ktorému Kočner stále telefonoval z väzby, mu potom Zsuzsová odkazovala, čo hovorí veštica na jeho budúcnosť.

Jednou z motivácií Tótha môže byť aj vyhnúť sa trestnému stíhaniu. Mimochodom ako exSISkár musel vedieť, že ak by prišiel svedčiť už pred ôsmimi mesiacmi, tak by to mohlo vyšetrovateľom oveľa viac pomôcť ako teraz.

Peter Tóth sa pre TV Markíza vyjadril, že Denník N klame. „Neviem, čo je vo vyšetrovacom spise, ale výpoveď s mojím menom a mojím podpisom v ňom určíte nie je," uzavrel Tóth. Objavili sa ale informácie, že mohol vypovedať ako utajený svedok.

Úrad špeciálnej prokuratúry sa zatiaľ k údajnému sledovaniu novinárov zo strany exnovinára a bývalého šéfa kontrarozviedky SIS vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nevyjadruje.

"Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie sa nebudeme k veci vyjadrovať ani komentovať informácie z neoverených zdrojov. Informácie budú médiám poskytnuté, keď to bude vzhľadom na procesnú situáciu možné tak, aby nebolo sťažené alebo zmarené vyšetrovanie," uviedla v pondelok (22.10.) hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Pozrite si archívnu reportáž redaktora TV Markíza Michala Hečka:


BRATISLAVA/tvnoviny.sk
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti