Prespával s ním v noci v škole, zakazoval mu dievča. Tomáš prehovoril o tom, ako ho zneužíval učiteľ

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Mal iba 12 rokov, keď ho jeho triedny učiteľ mal začať sexuálne zneužívať. Vyrozprával nám, čo si ako dospievajúci chlapec počas základnej školy prežil. Sexuálni predátori si často vyhľadávajú profesie, kde k svojim detským obetiam budú mať voľný prístup.

Mal iba 12 rokov, keď ho jeho triedny učiteľ mal začať sexuálne zneužívať. Tomáš Paprštein pricestoval z Česka, aby nám vyrozprával, čo si ako dospievajúci chlapec počas základnej školy prežil.

Noci strávené v kabinete či nahé plávanie v školskom bazéne bol len začiatok. Triedny učiteľ za zneužívanie svojho žiaka skončil iba s podmienkou a dnes vraj opäť učí deti.

Prečítajte si tiež:

Našiel v ňom oporu

Všetko sa to začalo, keď mal Tomáš osem rokov. „Po dlhom boji s leukémiou mi zomrela mama a otec sa po tomto uzavrel do seba. Vtom prišiel do školy, ktorú som navštevoval, učiteľ Matej. Učil ma matematiku, fyziku aj telesnú výchovu,“ rozrozprával sa Tomáš Paprštein.

Opisuje, ako začal chodiť do turistického oddielu k svojmu učiteľovi „Konečne som mal pocit, že niekam patrím, že mám konečne kamarátov, že robím niečo, čo ma baví. Pomáhal som mu pripravovať rôzne veci pre oddiel, časopis. V jednom okamihu sme sa stali najlepšími kamarátmi. Bol pre mňa najdôležitejšou osobou,“ spomína.

Prvý sexuálny kontakt podľa neho prišiel, keď Matej začal hrať v jeden večer na gitare.

„Mali sme taký zvyk, že sme si občas poškrabali chrbát. V ten večer mi hovorí, že ja to neviem, že ma to musí naučiť. Zjemňoval, až šiel s rukami medzi nohy, na zadok a stehná, až sa začal dotýkať môjho prirodzenia,“ približuje detaily.

Prečítajte si tiež:

Zakazoval mu dievča

Postupne spolu po nociach prespávali v škole. „Otec si myslel, že tam spíme celý oddiel, a tak mu to nebolo čudné,“ hovorí Tomáš.

Orálny styk vraj mávali v bazéne, na výpravách, aj s oddielom: „Dialo sa aj to, že sme spali v miestnosti, kde bol aj celý náš alebo cudzí oddiel, a zobudil ma a vzal do vedľajšej miestnosti, kde sa to opakovalo.“

Koniec prišiel v momente, keď sa Tomáš zamiloval do dievčaťa, s ktorým mu Matej zakazoval chodiť. Keď mal Tomáš 16 rokov, na škole sa toto zneužívanie prevalilo a prípad sa dostal až pred súd.

„Odsúdili ho, dostal podmienku, zákaz činnosti na tri roky. Teraz však znovu učí deti, pretože po uplynutí trestu si nechal vymazať zápis v trestnom registri. Do dnešného dňa však v súvislosti so mnou všetko popiera,“ dodal.

Prečítajte si tiež:

Vyhľadávajú si profesie

Sexuálni predátori si často vyhľadávajú profesie, kde k svojim detským obetiam budú mať voľný prístup. Môžu to byť učitelia, vedúci v táboroch či tréneri. O tom, kedy by mali rodičia spozornieť, sme sa rozprávali s mužom, ktorého roky sexuálne zneužíval triedny učiteľ, ale aj s odborníčkou, ktorá s takýmito obeťami dlhodobo pracuje.

„Tieto profesie vždy priťahovali ľudí, ktorí hľadajú deti. Inak by sa k nim nedostal,“ hovorí sociálna poradkyňa Ida Zelinská.

Vysvetľuje, pri akej komunikácii učiteľ - žiak by mali rodičia spozornieť.

„On si s dieťaťom môže písať o inom, ale v skupine, veď mnoho učiteľov má založené skupiny na WhatsAppe, kde je celá trieda. Ak je niekto z nej vyňatý, musí sa rodič aj dieťa pýtať na dôvod,“ dodáva.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.