S tragédiou na D1 sa vynára mnoho otázok. Jednou z nich je, prečo zrážke nezabránilo kľúčové zariadenie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pri tragickej zrážke na D1 pri Hornej Strede zahynuli dvaja hasiči.

Prečo diaľnicu neuzavreli pri zásahu hasičov a prečo zrážke nezabránili asistenčné systémy kamióna? V súvislosti s tragédiou na diaľnici D1 sa objavuje množstvo otázok.

Zisťovali sme, či sa dalo nehode predísť. Nešlo totiž o ojedinelý prípad, keď kamión v plnej rýchlosti narazil do odstavených áut na diaľnici. Čo presne mimoriadne tragickú nehodu spôsobilo, ukáže až vyšetrovanie.

Dopravný expert Marián Ürge sa však pýta, prečo premávku na diaľnici neodstavili počas toho, keď hasiči likvidovali požiar osobného auta: „Ak by diaľnicu na nevyhnutný čas uzatvorili, toto sa nemuselo stať. V Európe je to bežná vec.“

Prečítajte si tiež:

Reagujú na kritiku

Diaľničiari reagujú, že uzatvorenie diaľnice nie je v ich kompetencii, ale ide o rozhodnutie polície. Odkloniť dopravu navyše nejaký čas trvá a nie je reálne to urobiť do pár minút.

„V čase požiaru navyše nikto nemohol predpokladať, že do jasne označených a výrazných áut zasahujúcich hasičov narazí nákladné vozidlo. Preto ani príslušné orgány nemali dôvod vydať pokyn uzavrieť diaľničný úsek,“ ozrejmil hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Tomáš Ferenčák.

Nehôd, keď kamión narazil do stojacich áut na diaľnici, bolo už niekoľko a často majú tiež fatálne následky.

Prečítajte si tiež:

Majú asistentov

Aj ťahače majú bezpečnostných asistentov, ktorých poznáme z osobných áut, či už ide o adaptívny tempomat, či systém varovania pred zrážkou. Podstatné je, aby boli zapnuté.

Šéf Združenia cestných dopravcov SR (ČESMAD) Pavol Piešťanský hovorí, že veľkým problémom je aj to, že v nákladnej doprave chýbajú tisícky ľudí. Vodiči sú tak často preťažení a strácajú pozornosť.

„Dlhodobo voláme po tom, aby na Slovensku vznikol špeciálny orgán na kontrolu pracovného času vodičov. Napriek tomu, že sme vodiči, potom voláme inšpektorát. Vidíme, aby sa kontroly vykonávali najmä na zahraničných vodičov, keďže sme tranzitnou krajinou,“ dodáva.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.