Čo o nás prezrádza pupok? Jeho vzhľad môže byť indikátorom, že s naším zdravím niečo nie je v poriadku

Brucho. Ilustračná snímka.
Brucho. Ilustračná snímka. Zdroj: Freepik/freepic.diller

Možno by nám nikdy nenapadlo všímať si svoj pupok. Vnímame ho ako nepodstatnú časť tela, no v skutočnosti nám môže veľa napovedať o našom zdraví.

Aj keď pupok nie je priamo nositeľom žiadnej funkcie, môže byť zrkadlom zdravotného stavu, píše Daily Mail.

Pruh

Jedným z problémov, ktoré v tejto oblasti môžeme spozorovať, je pupočná prietrž, inak známa ako pruh. Je veľmi častá u detí, objavuje sa však aj u dospelých v prípade zvýšeného tlaku v oblasti brucha.

U batoliat sa pupočná prietrž zvyčajne nerieši chirurgicky, u dospelých sa však tento problém vyrieši operáciou.

Problém s pečeňou

Opuch okolo pupka však môže signalizovať problém s portálnou žilou. Tá patrí k najvýznamnejším v ľudskom tele. Jej význam spočíva v tom, že privádza krv z tenkého čreva, obohatenú o chemické zlúčeniny, ktoré organizmus vstrebal trávením potravy, až do pečene na následné spracovanie.

Tento opuch je zvyčajne bezbolestný. Môže vyzerať ako modrina a byť aj vypuklý. Na príčine takéhoto opuchu je vysoký krvný tlak v tejto žile. Tento príznak môže signalizovať problém s pečeňou.

Opuch v blízkosti pupka môže byť tiež signálom rakoviny. Ide o príznak pozorovaný v posledných štádiách. Ide však o menej rozšírený príznak, keďže onkologické ochorenia zvyknú byť podchytené skôr skrz iné príznaky.

Infekcia

Pupok si treba pravidelne čistiť. V prípade, že vás bolí, prípadne sa objavilo začervenanie či vytekanie nejakej tekutiny, poraďte sa s lekárom. Pravdepodobne totiž ide o infekciu.

Obezita spôsobuje viac než 200 ďalších chronických ochorení: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.