VIDEO: Slováci opäť videli fascinujúci prelet rakety Elona Muska. Niesla niečo dôležité

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nad Slovenskom sa opäť objavil záhadný lietajúci objekt. V noci z utorka na stredu videli niektorí Slováci znova prelet rakety Falcon 9.

Spoločnosť SpaceX, ktorú založil Elon Musk, 28. mája odštartovala v Kalifornii misiu, počas ktorej mala raketa Falcon 9 vyniesť na obežnú dráhu Zeme družicu EarthCARE. Bude skúmať oblaky a aerosóly.

Zábery, ktoré nájdete vyššie, boli natočené v meste Turany v okrese Martin.

Prečítajte si tiež:

Doteraz nevídaný pohľad

Celá táto misia sa volá rovnako ako spomínaná družica, a teda EarthCARE. Ide o spoločný projekt Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a japonskej vesmírnej agentúry JAXA, a má predstavovať medzník v diaľkovom prieskume Zeme.

„Umožní doteraz nevídaný pohľad na oblaky a aerosóly a ich úlohu, ktorú zohrávajú v klimatickom systéme Zeme,“ približuje Centrum vedecko-technických informácií SR (CTVI SR).

Družica EarthCARE bude obiehať okolo Zeme vo výške zhruba 400 kilometrov.

Daná družica je doteraz najväčšou z radu ESA Earth Explorer s komplexným súborom prístrojového vybavenia na palube. Má za sebou roky náročných testovaní.

Prečítajte si tiež:

Jedinečné dáta pre klimatický výskum

Pokročilé prístroje a technológie vedcom poskytnú jedinečné dáta pre klimatický výskum. Od misie si sľubujú zvýšenie presnosti klimatických modelov aj podporu matematických modelov na predpovedanie počasia.

„Misia EarthCARE by mala priniesť odpovede na niektoré vedecké otázky týkajúce sa významu, ktorý zohrávajú oblaky a aerosóly v odrážaní dopadajúceho slnečného žiarenia späť do vesmíru, ako aj v pohlcovaní infračerveného žiarenia vyžarovaného z povrchu Zeme. Táto krehká rovnováha je dôležitým faktorom pri regulácii zemskej klímy,“ uvádza CTVI SR.

CTVI SR dodáva, že hoci je známe, že oblaky zohrávajú dôležitú úlohu pri ohrievaní a ochladzovaní atmosféry, stále vieme len málo o tom, ako atmosféra riadi klimatický systém.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.