Zmeny v bratislavskej univerzitnej nemocnici. Počas noci bude na oddeleniach menej lekárov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pre šetrenie menia služby. V bratislavskej univerzitnej nemocnici bude počas noci na oddeleniach menej lekárov. Podľa nemocnice sa pacienti báť nemusia. Niektorým lekárom sa to však nepáči.

Napríklad na chirurgii boli doteraz v nočnej službe dvaja lekári, tretí bol na takzvanej príslužbe. Síce nepracoval, ale bol okamžite k dispozícii, ak by ho potrebovali. To sa po novom mení.

„Dvaja lekári budú v službe a ten tretí na príslužbe nebude čakať v nemocnici, ale bude čakať doma, ak ho kolegovia budú potrebovať,“ priblížila Eva Kliská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava.

„Bude na telefóne a v prípade, keď ho bude treba, bude privolaný k operácii alebo ťažšiemu stavu,“ dodáva lekársky odborár Miroslav Mendel.

Prečítajte si tiež:

​Na pacientov by to nemalo mať vplyv

Názory lekárov sú rôzne. Za takúto príslužbu na telefóne dostanú zaplatené menej, než keby noc trávili na oddelení v nemocnici. „Na niektorých oddeleniach alebo klinikách je priestor optimalizovať. No sú tu aj kliniky, kde si kolegovia nevedia predstaviť, ako je v takomto režime možné fungovať bez toho, aby to nemalo vplyv na pacienta,“ podotýka Mendel.

Podľa nemocnice to však pacientov neohrozí. Hovoria, že im klesol počet operácií. Zároveň potrebujú šetriť, lebo sa im zvýšili náklady. Zmeny v nočných sa budú týkať chirurgických kliník, neurochirurgie, traumatológie a ortopédie. „O našich pacientov bude postarané rovnako dobre a kvalitne ako doteraz. Pristúpili sme k tomu na základe dlhoročných analýz,“ uviedla Kliská.

Nemocnica zavádza nový systém nočných služieb od 1. júna. Lekári a pacienti tak zmeny pocítia už tento víkend.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.