Veľká reorganizácia elitných útvarov polície sa zatiaľ odkladá. Minister však na zmenách trvá

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

To, že sa budú v polícii robiť zmeny, ohlásil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok ešte začiatkom roka.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) mala fungovať po novom už o pár dní. Veľká reorganizácia elitných útvarov polície sa zatiaľ odkladá.

Minister vnútra však potvrdzuje, že na zmenách trvá a urobiť ich chce čo najskôr. Vyšetrovanie závažnej kriminality plánujú presunúť na kraje. Podľa opozície ide o čistky, ktoré majú odstaviť špičkových vyšetrovateľov.

To, že sa budú v polícii robiť zmeny, ohlásil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok ešte začiatkom roka. Avizované zemetrasenie malo byť na NAKA od prvého júna.

Bývalý šéf NAKA Ľubomír Daňko, ktorý aktuálne pôsobí v nadácii Zastavme korupciu, vníma posun termínu ako zlyhanie a neprofesionalitu nového vedenia polície.

Prečítajte si tiež:

Údajné zmeny

Podľa ministra sa však na reforme pracuje, o pripravovanej reorganizácii rokovali na generálnej prokuratúre aj v Bruseli.

To, o aké konkrétne zmeny pôjde a koľkých policajtov sa dotknú, vedenie polície nekomunikovalo. Minister hovorí o reforme všetkých špecializovaných útvarov prezídia, argumentuje aj personálnym podstavom.  

Podľa informácií, ktoré zatiaľ prenikli von, NAKA zásadne oklieštia, a korupciu či organizovaný zločin už majú vyšetrovať krajské riaditeľstvá.

Mnoho ľudí by teda mali, a niektorých už aj presunuli do regiónov. Podľa nadácie Zastavme korupciu majú v kompetencii NAKA zostať len trestné činy, ktoré spadajú pod európsku prokuratúru.

Prečítajte si tiež:

Možný problém

Reorganizácia údajne ráta aj s úplným zrušením Národnej centrály osobitných druhov kriminality, pod ktorú spadá aj enviropolícia. Podľa našich informácií má odtiaľ odísť drvivá väčšina ľudí.

Presunú ich chcú na okresy. Množstvo techniky, ale aj miesta, však sú viazané na plán obnovy, a tak s reorganizáciou môže byť problém.

„Celá enviropolícia sa budovala z plánu obnovy a pokiaľ by došlo k jej zrušeniu, tak by sme museli prostriedky vracať. Zrejme aj to je dôvod prečo reorganizácia nie je od júna,“ naznačil Daňko.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.