Nie všade sú samozrejmosťou. Pozreli sme sa, kde na Slovensku majú rodičia možnosť využiť štátne jasle

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Jasle sú riešením pre mamy a otcov, ktorí sa vracajú do práce skôr, ako ich dieťa dovŕši tri roky.

Po 30 rokoch v Púchove otvoria mestské jasle. Pre rodičov budú cenovo dostupnejšie, ako tie súkromné. Žiadosti rýchlo pribúdajú.

Mestské jasle sú v areáli základnej školy, v blízkosti najväčšieho zamestnávateľa v regióne. To je spolu 20 detí. Začínajú v septembri.

Doteraz fungovali v meste len súkromné jasle. Žiadosti rýchlo pribúdajú. Mestské jasle budú pre rodičov cenovo dostupnejšie. Mesačne zaplatia poplatok 350 eur plus stravu.

Mesto na vybudovanie jaslí získalo takmer 400-tisíc eur z programu Irop. Ďalších 150-tisíc dali z vlastného rozpočtu.

Prečítajte si tiež:

Väčšina to neposkytuje

Štátne jasle nie sú samozrejmosťou a ani ich všade nenájdeme. Čo sa štátnych jaslí týka, nie je na výber. Tam, kde fungujú, ide zväčša o jedno zariadenie v meste či obci.

Drvivá väčšina samospráv túto sociálnu službu neposkytuje a skôr sa stretávame so súkromnými jasľami, lenže za vyššie poplatky.

Zostaňme však pri štátnych zariadeniach. Ministerstvo práce nám poskytlo údaje zo svojej analýzy. Na Slovensku funguje 207 štátnych jaslí, kam chodia deti vo veku od 18 mesiacov do troch rokov. Celková kapacita je vyše 3700 miest.

​Rodičia podľa rezortu práce majú o jasle záujem. Vlani bolo nevybavených 296 žiadostí, teda zariadenia nemohli deti prijať, pretože nemali voľné miesta. Najviac štátnych jaslí je v Bratislavskom a Košickom regióne, najmenej v Prešovskom kraji.

Grafika.

Riešenie pre niektorých

Jasle sú riešením pre mamy a otcov, ktorí sa vracajú do práce skôr, ako ich dieťa dovŕši tri roky. Štátne jasle núdzu o deti nemajú. Napriek tomu ich napríklad v Bratislave funguje iba zopár. Takéto zariadenie prevádzkujú štyri mestské časti.

O ružinovské detské jasle je veľký záujem, majú aj poradovník. Aktuálne je v ňom zapísaných 41 detí. Prijať môžu 33 detí.

Miesto uvoľnia trojročné, ktoré pôjdu do škôlky. Jasle prevádzkuje a financuje mestská časť, rodičia mesačne platia 350 eur a k tomu stravu.

Utiahnuť jasle si nemôže dovoliť každá samospráva. Plány mali aj v Handlovej. Získali dotáciu na stavbu, no zastavili ich krízy posledných rokov, a tak od projektu museli odskočiť.

Konkrétne požiadavky na jasle od rodičov vraj Handlová nemá. No dá sa predpokladať, že ak by v meste fungovali, nezostali by prázdne.

Jasle pomáhajú rodičom vrátiť sa do práce, aj keď majú malé dieťa, no nie je to väčšinová záležitosť. Ministerstvo práce však tvrdí, že vníma záujem rodičov a avizuje peniaze na nové miesta.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.