Bývalý policajný prezident tvrdí, že prokuratúra mala v kauze únosu Vietnamca zrušiť obvinenia

Bývalý policajný prezident tvrdí, že prokuratúra mala v kauze únosu Vietnamca zrušiť obvinenia
Trinh Xuan Thanh. Zdroj: reprofoto: tvnoviny.sk

Prípad sa ťahá už sedem rokov. Podnikateľa Thanha uniesli v roku 2017 z Berlína. Do Vietnamu sa mal dostať cez Slovensko vládnym špeciálom. V Nemecku už v tejto veci právoplatne odsúdili dvoch ľudí a zapojenie Slovenska do únosu tam považujú za jasnú vec.

Bývalý policajný prezident Štefan Hamran na sociálnej sieti informuje, že bratislavská krajská prokuratúra mala zrušiť uznesenie o obvinení v kauze únosu vietnamského občana s azylom v Nemecku Trinh Xuan Thanha. 

Denník N prišiel začiatkom apríla s informáciou, že vyšetrovateľ NAKA obvinil v tejto kauze osem ľudí. Medzi nimi mali byť aj príslušníci vietnamskej tajnej služby, niekdajší poradca Roberta Fica Quang Le Hong, ale aj súčasný vietnamský prezident To Lam.

Prečítajte si tiež:

Príkaz, aby v prípade konala policajná inšpekcia

Štefan Hamran tvrdí, že prokuratúra zároveň prikázala, aby v prípade konala policajná inšpekcia.

„Prokurátor mal zrušiť uznesenie vyšetrovateľa NAKA o vznesení obvinenia v prípade únosu Vietnamca a prikázal, aby vec vyšetrovala policajná inšpekcia,“ napísal na sociálnej sieti Hamran, ktorý dnes kandiduje do europarlamentu za Demokratov.

Krajská prokuratúra v Bratislave vo svojom stanovisku uvádza, že dozorujúci prokurátor zistil v postupe vyšetrovateľa závažné chyby. 

„Uznesením zo dňa 27. marca 2024 vyšetrovateľ NAKA PPZ vzniesol obvinenie 8 osobám, občanom Vietnamskej socialistickej republiky. Po preskúmaní predmetného uznesenia a spisového materiálu dozorujúci prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava v postupe vyšetrovateľa PZ zistil závažné formálne a procesné chyby. Preto dňa 29. apríla 2024 zrušil uznesenie vyšetrovateľa z dôvodu jeho nezákonnosti a neopodstatnenosti. Súčasne prikázal, aby vo veci konal vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby PZ z dôvodu, že na tejto súčasti už je vedené konanie pre ten istý skutok,“ uviedla pre TV Markíza hovorkyňa Krajskej prokuratúry Bratislava Gabriela Kováčová.

O obvineniach sme informovali v apríli aj v Televíznych novinách:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.