Drahý liek na rakovinu prsníka, na ktorý sa ľudia skladali aj zosnulej Stanke, budú musieť poisťovne preplácať

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia

Ministerstvo zdravotníctva informovalo, že do zoznamu kateogorizovaných liekov pribudli ďalšie lieky. Ide o liečivá, ktoré sú zdravotné poisťovne povinné pacientom preplácať, ak im ich lekár predpíše. Ak kategorizovaný nie je, poisťovňa sa môže rozhodnúť, či liečbu preplatí. 

Jedným z novozaradených liekov je aj liek Trodelvy. Ide o drahý inovatívny liek na rakovinu prsníka. Obsahuje účinnú látku sacituzumab govitekan.

Prečítajte si tiež:

Tisíce eur

Jedna dávka stojí 4500 eur a pacientka zvyčajne musí podstúpiť niekoľko cyklov. Celá liečba sa tak môže vyšplhať na desiatky tisíc eur. 

Jedným z takýchto prípadov bola aj hudobníčka Stanka, ktorej sa ľudia vyzbierali na liečbu sumou vyše 200-tisíc, pretože v tom čase liek Všeobecná zdravotná poisťovňa nemusela preplácať a jej žiadosť odmietla. 

Stanka vďaka verejnej zbierke mohla nastúpiť na liečbu, v jej prípade však nakoniec nebola úspešná.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie lieky, ktoré rezort zdravotníctva zaradil do zoznamu Kategorizovaných liekov sú aj Hemlibra – liek na ťažkú hemofíliu A, Kimmtrak – liek na uveálny melanóm, Vyvgart – liek na generalizovaný myasteniou gravis a Vyepti – liek na migrény u dospelých pacientov.

Hradené zdravotnou poisťovňou začnú byť od 1. augusta 2024.

V dostupnosti inovatívnej liečby Slovensko výrazne zaostáva za okolitým svetom. Zmeniť to má novela zákona. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.