Zimný verzus letný čas: Odborníci dali jasnú odpoveď, ktorá vás prekvapí

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock/Masson

Pýtali sme sa lekára, psychológa, dopravcu, ale aj zamestnávateľa či europoslancov, ktorí budú o rušení striedania času rozhodovať.

Slovensko už niekoľko týždňov žije zmenou času. Búrlivé diskusie sa odohrávajú na sociálnych sieťach, ale aj v odborných kruhoch. Podľa rôznych ľudových ankiet by si ľudia v drvivej väčšine vybrali letný čas.

Pozrite si aj reportáž, ktorá sa venovala zmene času


Praktická lekárka Michaela Macháčová

„Ja by som sa na to nepozerala, ktorý čas je lepší a ktorý horší. Myslím si, že najhoršie je to, že sa vôbec strieda. Najviac trpí týmto striedaním času zhruba 20 percent populácie. Patria sem deti, ženy, workoholici a seniori. Títo senzibilní ľudia sú potom náchylnejší aj na jednotlivé ochorenia."

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Psychológ Robert Krause

„Mozog je prispôsobený na to, aby sa učil zmenám. Nedá sa preto povedať, že by to malo na ľudí nejaký dlhodobý negatívny dopad. Samozrejme, výraznejšie to môže pôsobiť na ľudí, ktorí sú počas spánku náchylnejší na svetlo alebo na ľudí, ktorí trpia nespavosťou. Treba ale dodať, že zmena času nepatrí medzi primárne príčiny zdravotných problémov. ... Nedovolím si však odborne odpovedať, ktorý čas je pre náš organizmus prirodzenejší, vždy ide o jednotlivca."

Zdroj: TASR/Martin Baumann

Martin Hošták, Republiková únia zamestnávateľov

„Robil som si námatkový prieskum v rámci našej členskej základne, čo je asi 1300 firiem a táto téma ešte v našej obci vôbec nerezonuje. Úprimne povedané, toto ani nebude v rámci zamestnávateľov nejaký problém. Vyjadrili sa však, že striedanie času je vhodné zrušiť."

Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Peter Sádovský, Združenie dopravcov Slovenska

„Naše odporúčanie je nestriedať čas, a to či to bude letný alebo zimný je už sekundárna záležitosť. Je však nevyhnutné, aby sme mali rovnaký čas v okolitých a spádových krajinách, s ktorými máme veľmi intenzívne obchodné a spoločenské vzťahy."

Zdroj: TASR/Michal Svítok

Slovenská europoslankyňa Anna Záborská

„Mne zostáva len dúfať, že predstavitelia budú takí racionálni, že sa dohodnú a okrem časových pásiem, ktoré sú na okrajoch EÚ, kde je astronomický čas o hodinu posunutý, zostane vo zvyšku rovnaký čas... Pre mňa je prirodzenejší zimný čas a podľa mňa by bolo menej vzruchu, keby povieme, že sa ruší striedanie času a vraciame sa k tomu, čo bolo predtým."

Zdroj: TASR/Dano Veselský

Slovenský europoslanec József Nagy

„Pokiaľ sme v situácii, že si máme vybrať, musíme poslúchnuť ľudí. Sám som potom za letný čas, čo je de facto posunutie nášho časového pásma na východ o jednu hodinu. Síce možno máme nejako nastavené biologické hodiny a vedú nás k tomu, aby sme slnko mali nad hlavou presne o 12.00 h, ale sociálne hodiny sú posunuté jednoznačne už ďalej. Čiže si ľudia radšej trochu pospia a dlhšie sú hore."

TU nájdete celú diskusiu odborníkov a europoslancov, ktorí rozoberali zmenu času.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zmena času

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.